Kontakt

  1. Du är här:
  2. Start
  3. Stockholms universitet
  4. Kontakt

Besöksadresser & kontaktuppgifter

Postadress: Stockholms universitet, SE-106 91 Stockholm
Besöksadress: Universitetsvägen 10 A
Växel telefon: 08-16 20 00
Registrator: registrator@su.se
Arkivfunktionen: arkivet@su.se

Studentavdelningen

Besöksadress: Studenthuset, Universitetsvägen 2 B, Frescati
Telefon: 08-16 20 00

Antagning: studentavdelningen@su.se
Disputationer: disputationer@su.se
Examensfrågor: examen@su.se
För studenter med funktionsnedsättning: studentstod@su.se
Högskoleprovet: hp@su.se
Infocenter: info@su.se
Karriärservice: karriarservice@su.se
Studie- och språkverkstaden: sprakverkstaden@su.se
Academic Writing Service: writingservice@su.se
Stipendier: stipendier@su.se
Studenthälsovård: info@studenthalsanistockholm.se
Studentutbyte: studentutbyte@su.se
Studie- och karriärvägledning: studentavdelningen@su.se
Tillgodoräknande av utländsk utbildning: transfer@su.se

Forskningsservice

Besöksadress: Södra huset, hus F, plan 6
Fax: 08-16 4595

Universitetsbiblioteket

Besöksadress: Universitetsvägen 10C, ingång D, E, F
Telefon: 08-16 28 00
Webbplats: Universitetsbiblioteket

Konferensservice

Konferensplanering och lokalbokning
Epost: konferensservice@su.se

Press och redaktion, Samverkansavdelningen

Press och redaktion förmedlar aktuella händelser om universitetet och högskolesektorn samt nyheter om universitetets forskning, utbildning och verksamhet till media och i interna och externa kanaler.

Besöksadress: Bloms paviljong, Svante Arrhenius väg 26, Frescati
press@su.se
redaktion@su.se

Presstelefon
tfn 08-16 40 90



 


 

 

Vägbeskrivning

Huvuddelen av Stockholms universitet är beläget vid Frescati

  • T-banestation: Universitetet.
  • Roslagsbanan: Universitetet.
  • Buss: Bussarna 50, 540, 608 samt 670.
  • Bil: östra sidan om Roslagsvägen norr om Roslagstull. 

Upphittade saker i lokalerna

Hittegods kan hämtas på Universitetsvägen 10, Södra huset, Hus B plan 3, rum 379.
Öppet vardagar klockan 08.00-16.00.

Upphandling

Här hittar du Stockholms universitets pågående upphandlingar.