Skolverkets utvalda kurser HT 2013
Här presenteras samtliga behörighetsgivande kurser som Skolverket valt ut att starta inom Lärarlyftet II vid Stockholms universitet höstterminen 2013. Kurserna startar i augusti/september 2013.
När du går in på länkarna nedan hittar du kursbeskrivningar, anmälningskoder, kontaktinformation och mer för varje enskild kurs. Har du frågor om behörighet eller vill få mer information om kurserna - kontakta angiven studievägledare vid respektive institution. Det är de som bäst kan assistera och kontaktvägar finns angivna för varje kurs/ämne nedan. Behöver du mer allmän studievägledning har universitetet även en central studievägledning för lärarutbildningsfrågor.
Ansökan till höstterminen 2013
Ansökningsperiod: 15 mars–15 april 2013
Efter ordinarie ansökningsperiod kan vi anta i mån av plats fram till den 26 augusti. Sen anmälan görs då på Antagning.se som har öppet till och med 2013-08-26. Efter detta datum måste du kontakta berörd institution för att få information om eventuella restplatser. Se de kontaktvägar som anges för respektive kurs.
De upphandlade kurserna hittar du nedan.
Behörighet: Du behöver ha skolhuvudmannens godkännande samt styrka att du har en lärarexamen, alternativt motsvarande äldre examen eller motsvarande utländsk behörighet. För att en lärare ska antas till en kurs inom Lärarlyftet II krävs att lärarens deltagande är godkänt av huvudmannen.
Observera: Innan du söker till en kurs i Lärarlyftet II måste du ha alla de högskolepoäng i ämnet som krävs för att läsa den. Exempelvis 30 hp i ämnet om kursen är på 31–45 hp.
Blankett:
Huvudmannens godkännandeblankett Lärarlyftet II_ht13 (91 Kb)
Huvudmannens godkännandeblankett_fritidspedagoger_Lärarlyftet II_ht13 (85 Kb)
Huvudmannens godkännandeblankett_speciallärarutbildning Lärarlyftet II_ht13 (85 Kb)
De 19 upphandlade kurserna
Alla kurser 1–3:
För dig som har lärarexamen som minst omfattar åk 1–3 och undervisar i åk 1–3
i detta ämne utan att vara ämnesbehörig.
• Bild för lärare åk 1-3, 30 hp (1-30) Ingår i Lärarlyftet II Observera! Antagningen är stängd. Ingen sen anmälan till Bild för lärare åk 1-3, 30 hp (1-30).
• Engelska för lärare åk 1-3, 15 hp (1-15). Ingår i Lärarlyftet II
• Matematik för lärare åk 1-3, 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet
• Matematik för lärare åk 1-3, 15 hp (16-30). Ingår i Lärarlyftet
Alla kurser fritidspedagoger med pedagogisk verksamhet i skola och fritidshem:
• Bild för fritidspedagoger, 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet II Observera! Antagningen är stängd. Ingen sen anmälan till Bild för fritidspedagoger, 30 hp (1-30).
Alla kurser 4–6:
För dig som har lärarexamen och undervisar i detta ämne i åk 4–6 utan att vara ämnesbehörig.
• Bild för lärare åk 4-6, 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet II Observera! Antagningen är stängd. Ingen sen anmälan till Bild för lärare åk 4-6, 30 hp (1-30).
• Matematik för lärare åk 4-6, 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet
• NO-ämnen och teknik för lärare åk 4-6, 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet
• NO-ämnen och teknik för lärare åk 4-6, 15 hp (16-30). Ingår i Lärarlyftet
• Samhällsorienterande ämnen för lärare i åk 4-6, 30 hp (1-30). Ingår i Lärarlyftet II
• Samhällsorienterande ämnen för lärare i åk 4-6, 15 hp (16-30). Ingår i Lärarlyftet
Alla kurser 7–9:
För dig som har lärarexamen och undervisar i detta ämne i åk 7–9 utan att vara ämnesbehörig.
• Kemi för lärare åk 7-9, 45 hp (1-45). Ingår i Lärarlyftet II
• Kemi för lärare åk 7-9, 30 hp (16-45). Ingår i Lärarlyftet II
• Matematik för lärare åk 7-9, 30 hp (16-45). Ingår i Lärarlyftet
• Svenska som andraspråk för lärare åk 7-9, 30 hp (16-45). Ingår i Lärarlyftet
Alla kurser gymnasieskolan:
För dig som har lärarexamen och undervisar i detta ämne i gymnasieskolan utan att vara ämnesbehörig.
• Geografi för lärare på gymnasiet, 30 hp (61-90). Ingår i Lärarlyftet
• Matematik för gymnasielärare, 30 hp (61-90). Ingår i Lärarlyftet
Sfi:
För dig som har lärarexamen och undervisar i detta ämne utan att vara ämnesbehörig.
• Svenska som andraspråk för lärare i svenska för invandrare (sfi), 30 hp (1–30). Ingår i Lärarlyftet
Speciallärarprogrammet:
För dig som har lärarexamen och undervisar i särskolan men saknar behörighet för det.
Observera! Antagningen är stängd. Ingen sen antagning.
• Speciallärarutbildning med specialisering mot utvecklingsstörning, 1-90 hp. Ingår i Lärarlyftet II
Senast uppdaterad:
2 maj 2013
Sidansvarig: Avdelningen för externa kontakter
