Institution/ämne

Namn, e-post och telefon

 

     

Arkeologi och antikens kultur

Anne Hofmann
anne.hofmann@su.se
Tel: 08-16 33 80

 

Asien-, Mellanöstern- och Turkietstudier

Hanna Kritz, (Korea och Mellanöstern/Nordafrika)
hanna.kritz@orient.su.se
Tel: 08-16 27 22

 

 

Johan Fresk (kinesiska)
johan.fresk@orient.su.se
Tel: 08-163620

 

 

Jorunn Nilsson (japanska)
jorunn.nilsson@orient.su.se
Tel: 08-163633

 

Astronomi

Magnus Axelsson
magnusa@astro.su.se
Tel: 08-55378515

 

Barn- och ungdomsvetenskap

Carina Lindblad
international@buv.su.se
Tel:08-12076499

 

 

Kristina Salenstedt Linder
international@buv.su.se
Tel: 08-12076347

 

 

Malin Håkansson
international@buv.su.se
Tel: 08-12076246

 

Biokemi och biofysik

Charlotte Boegård
charlotte@kol.su.se

 

Biologisk grundutbildning

Per Cronholm
per.cronholm@su.se
Tel: 08-164825

 

 

Lisa Weingarnter
elisabet.weingartner@su.se
Tel: 08-164069

 

Data- och systemvetenskap

Margrét Håkansson

Mitra Wijkman

Tanja Appelberg

exchange@dsv.su.se

 

Ekonomisk historia och internationella relationer

Klara Andrée
internationalcoordinator@ekohist.su.se

 

Engelska

Marina Ludwigs                       
Anton Marra     
studyabroad@english.su.se
Helena Engler                            
studievagledning@english.su.se
Tel: 08-163616

 

Etnologi, religionshistoria och genusvetenskap

Erik Östling
internationalcoordinator@erg.su.se
Tel: 08-6747301

 

Filosofi

Björn Brunnander bjorn.brunnander@philosophy.su.se
Tel: 08-163414

 

Fysikum

Stefan Csillag
scs@fysik.su.se
Tel: 08-55378685

 

 

Magnus Axelsson
studievagledare@fysik.su.se
Tel: 08-55378652

 

Företagsekonomi

Besime Uyanik
besime.uyanik@sbs.su.se
Tel: 08-16-30-03

 

 

Zebine Bojler
zb@sbs.su.se
Tel: 08-164799

 

Geologiska vetenskaper

Rienk Smittenberg
exchange@geo.su.se
Tel: 08-164760

 

Humanistiska och samhällsvetenskapliga ämnenas didaktik

Marcus Rostamkhani
internationalcoordinator@hsd.su.se

 

Historia

Andreas Bloch
andreas.bloch@historia.su.se
Tel: 08-163417

 

Juridik

Madelene Henriksgård
exchange@juridicum.su.se
08-163034

Shirin Shams
exchange@juridicum.su.se
Tel: 08-164108

 

Kriminologi

Pablo Diaz

pablo.diaz@criminology.su.se

 

Kultur och estetik

Victoria Rosander
victoria.rosander@su.se
Tel: 08-161823

 

Kulturgeografi

Peter Kinlund
international@humangeo.su.se
Tel: 08-16 46 98

 

Lingvistik

Eva Lindström
erasmus@ling.su.se
Tel: 08-16 23 49

 

Matematik

Theresa Stocks (inresande)

Gustav Jonzon (utresande)

erasmus@math.su.se

 

Matematikämnets och naturvetenskapsämnenas didaktik

Elisabeth Nygren
elisabeth.nygren@mnd.su.se
Tel: 08-12076626

 

 

Kerstin Olander
kerstin.olander@mnd.su.se
Tel: 08-1207 6589

 

Material och miljökemi

Charlotte Boegård
charlotte@kol.su.se

 

Miljövetenskap och analytisk kemi

Charlotte Boegård (Analytisk kemi)
charlotte@kol.su.se
Tel: 08-16 3713

 

 

Karine Elihn (Miljövetenskap)
karine.elihn@aces.su.se
Tel: 08-674 7251

 

Mediestudier

Joakim Hellberg (Journalistik, media, kommunikation, film, mode)
exchange@ims.su.se

Tel: 08-164432

 

Meteorologi, oceanografi och klimat

Eric Sönnert
studyabroad@misu.su.se

 

 

Caroline Leck

studyabroad@misu.su.se

 

Nationalekonomi

Veronika Wallinder (inresande)
exchange@ne.su.se
Tel: 08-16 31 12

 

 

Mårten Larsson (utresande)
utbytesstudier@ne.su.se
Tel: 08 - 16 42 41

 

Naturgeografi

Maria Damberg
studier@natgeo.su.se
Tel: 08-16 47 98

 

Neurokemi

Charlotte Boegård
charlotte@kol.su.se

 

Nutrition

Magdalena Rosell (master) Magdalena.rosell@ki.se

 

 

Pia Hedberg (kandidat)

pia.hedberg@ki.se

 

Organisk kemi

Charlotte Boegård
charlotte@kol.su.se

 

Pedagogik och didaktik

Anna Cederin
anna.cederin@edu.su.se
Tel: 08-164550

 

 

Talia Adamsson (Internationell och jämförande pedagogik)
talia.adamsson@edu.su.se
Tel: 08-163630

 

Psykologi

Jenny Ehn
Sanna Wallin

exchange@psychology.su.se

 

Romanska och klassiska språk

Gunnel Näsman (spanska, portugisiska, latinamerikastudier)
gunnel.nasman@su.se
Tel: 08-162503

 

 

Hans-Roland Johnsson (italienska)
hans-roland.johnsson@su.se
Tel: 08-162033

 

 

Eva Andersson (franska)

studievagledare.fraita@su.se

 

Slaviska och baltiska språk, finska, nederländska och tyska

Lilita Zalkans (baltiska)
lilita.zalkalns@balt.su.se
Tel: 08-16 46 09

 

 

Kirsi Lehtoviita (finska)

kirsi.lehtoviita@finska.su.se
tel: 08-16 33 40

 

 

Sara Eriksson (tyska)
sara.eriksson@tyska.su.se
Tel: 08-163502

 

 

 

Annika Johansson (nederländska)
annika.johansson@nederlandska.su.se
Tel: 08-163507

 

 

 

Renata Ingbrant (slaviska)
renata.ingbrant@slav.su.se
Tel: 08-163412

 

 

Socialantropologi

Marie Larsson
studievagledare@socant.su.se

 

 

Socialt arbete

Ewa Marklund

ewa.marklund@socarb.su.se

Tel: 08-163253

 

 

Sociologi

Anna Carin Haag
anna-carin.haag@sociology.su.se
Tel: 08-163187

 

 

Specialpedagogik

Frida Hager
frida.hager@specped.su.se
Tel: 08-12076433

 

 

Språkdidaktik

Suk-hi Cho
international@isd.su.se

 

 

Statistik

Jenny Leontine Rosen
jenny.rosen@stat.su.se
Tel: 08-162015

 

 

Statsvetenskap

Vit Kysilka

Merrick Tabor
exchange@statsvet.su.se

 

 

Stockholm Resilience Centre

Hanna Ellström

hanna.ellstrom@su.se

 

 

Svenska och flerspråkighet

Britt Arvidsson (svenska/nordiska språk)
britt.arvidsson@su.se
Tel: 08-163528

 

 

 

Karin Bloom (tolk- och översättarinstitutet)
karin.bloom@su.se
Tel: 08-16 29 49