Kontakt gammal

Studentkontakt vid Institutionen för kultur och estetik, Stockholms universitet.

Här hittar du kontaktinformation till oss som arbetar med administration av utbildning. Hör av gärna av dig med frågor inför, under, och efter studierna.


Studentexpeditionen

För frågor om antagning, registrering, studieintyg med mera kontaktar du vår studentexpedition som ansvarar för studentärenden. Tänk på att alltid ange dina personuppgifter samt vilken kurs det gäller när du kontaktar studentexpeditionen då detta underlättar hanteringen av ditt ärende.

Mattias Arreborn
Rum: 260
Tel: 08-674 74 84
E-post: expedition.ike@su.se

Telefontider:
Tisdagar och onsdagar, 13.30-15.30

Besökstiderna vid vår studentexpedition utgår tills vidare. Välkommen att kontakta oss via e-post eller telefon.


Studievägledare

För frågor och funderingar gällande dina pågående och framtida studier, din studiemiljö och studieteknik vänder du dig till studievägledaren i respektive ämne.

Andreas Hellerstedt
Rum: 335
Tel: 08-674 73 20 
E-post: studievagledare@idehist.su.se

Richard Carlsén
Rum: 255
E-post: richard.carlsen@su.se

Studievägledning ges via e-post.

Emma Lennström
Rum: 256
Tel: 08-16 35 34
E-post: studievagledare@littvet.su.se

Studievägledning ges via e-post.

Cécile Bardoux Lovén
Rum: 313, ingång Frescativägen 22B
Tel: 08-16 48 24
E-post: studievagledare@music.su.se

Studievägledning ges via e-post.

Johanna Karlsson
Rum: 248
Tel: 08-674 70 84
E-post: studievagledare@teater.su.se

Studievägledning ges via e-post.

Studierektor

Studierektorn ansvarar för planering av kursutbud, kursplaner, lärarbemanning med mera. Studierektorn tar också beslut i vissa studentfrågor när det exempelvis gäller tillgodoräknanden eller dispenser.

Annika Berg
Tel: 08-16 35 23
E-post: annika.berg@idehist.su.se

Administrativ studierektor

Nina Engholm
Rum: 344
Telefon: 08-16 34 24
E-post: nina.engholm@arthistory.su.se

Pedagogisk studierektor

Andrea Kollnitz
E-post: andrea.kollnitz@arthistory.su.se

Per Anders Wiktorsson
Rum: 333
Tel: 08-16 43 70
E-post: per.anders.wiktorsson@littvet.su.se

Studierektor för lärarutbildningen

Maria Andersson
Rum: 335
Tel: 08-674 71 48
E-post: maria.andersson@littvet.su.se

Jacob Derkert
Rum: 314, ingång Frescativägen 22B
Tel: 08-16 19 57
E-post: jacob.derkert@music.su.se

Administrativ studierektor för teatervetenskap

Barbro Sigfridsson
Rum: 259
Tel: 08-674 74 91
E-post: barbro.sigfridsson@teater.su.se

Pedagogisk studierektor för teatervetenskap

Rebecca Brinch
Rum: 302, ingång Frescativägen 26
Tel: 08-16 33 23
E-post: rebecca.brinch@teater.su.se

På denna sida