Intervju med Julia Nordström

”Det här är det bästa jag gjort – att läsa en master i förskoledidaktik har öppnat helt nya dörrar”

När Julia Nordström tog examen som förskollärare 2022 hade hon redan flera års erfarenhet av att arbeta i förskola. Drömmen om att läsa vidare fanns där, men vägen dit hade inte varit självklar. Gymnasiet hade varit en utmaning och tanken på universitetsstudier kändes länge avlägsen. För att stärka sina chanser valde hon att läsa upp betyg på folkhögskola och fick mersmak för studier genom att gå en skrivarlinje.
”Jag har aldrig sett mig som ett läshuvud, men jag började förstå att man faktiskt kan lära sig studieteknik. Och att vara dålig först betyder inte att det är kört.”

När hon senare sökte efter masterutbildningar dök Stockholms universitet snabbt upp. Att programmet i förskoledidaktik ges på distans gjorde valet enkelt – särskilt med familj och boende i Sundsvall.
”Jag googlade, hittade programmet och tänkte: varför inte? Sedan sökte jag via antagning.se. Det var inte svårt att komma in, jag sökte med det jag hade. Så begränsa dig inte beroende på ålder eller tidigare erfarenheter. Det är aldrig för sent.”

Gemenskap och studiestart – ett lyft in i programmet

Trots att utbildningen ges på distans började terminen med introduktionsdagar på campus. Det blev avgörande för att skapa kontakt.
”Ingen kände någon, alla var där med samma mål, och det gjorde det lätt att börja prata. Vi startade en grupp på sociala medier och där delar vi allt från praktiska frågor till funderingar om litteraturen. Det gav en trygghet.”

Hon beskriver gruppen som blandad – vissa är nyutexaminerade, andra har arbetat länge inom förskolan. Just variationen i erfarenheter gör diskussionerna både djupare och mer inspirerande.

Studieformen som ger luft att tänka

Som småbarnsmamma är det inte självklart att få tiden att gå ihop, men distansupplägget gör studierna möjliga.
”Har du jobbat i förskola och hittat en bra studieteknik går det jättebra. Det är utmanande, men på ett positivt sätt. Det är som att få ta ett friskt andetag. I förskolan har du sällan tid att stanna upp – här får jag tänka, läsa och utforska på riktigt.”

Hon betonar att studierna är annorlunda jämfört med grundutbildningen. Det finns större utrymme att följa sina egna idéspår och dyka ner i frågor som väckts i arbetslivet.
”Att få fördjupa sig är en ynnest. Att få ställa frågor som jag burit på länge och faktiskt leta svar i forskningen – det är otroligt.”

Mötet med lärarna är också något hon lyfter.
”Det är häftigt att få prata med personer som skrivit böckerna jag läste på förskollärarprogrammet. Det känns stort.”

Drömmar som får ta plats

Framtidsplanerna är många – och hon ser fler möjligheter idag än tidigare.
”Många i min klass funderar på att bli rektor, forskare eller doktorand. Jag drömmer både om att forska och om att undervisa på förskollärarprogrammet. Jag har tänkt länge att det skulle vara fantastiskt att sitta med studenter och diskutera och sedan se när något faller på plats för dem.”

Att lyckas med studierna – och våga söka

Hon rekommenderar att ha några års arbetslivserfarenhet innan man börjar.
”Det ger dig stoff, idéer och frågor att ta med in i studierna.”

Hon behåller kontakten med sin arbetsplats, där hon är tjänstledig för att studera. Rektorn och hon har talat om att hon ska komma tillbaka och föreläsa om det hon själv har lärt sig och som ett led i deras kompetensutveckling.

Alla uppgifter går inte lätt – men det är en del av lärandet.
”Vi skrev en essä nyligen och processen var svår. Det gick bra till slut, men det var läskigt i början med den nya formen. Men lärarna var så öppna och stöttande och de svarade på frågor som gjorde att prestationskraven minskade. Det är viktigt att komma ihåg att vi är här för att lära, inte för att redan kunna allt.”

Studier och liv i balans

Som förälder till ett barn med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning är vardagen oförutsägbar.
”Det kan vara slitsamt, men den här utbildningen är det bästa jag gjort. Distansformen gör att det går att anpassa, och det betyder enormt mycket. Är du i en liknande situation – våga testa.”

Senast uppdaterad: 2026-03-04

Sidansvarig: Barn- och ungdomsvetenskapliga institutionen