Samarbeten
Fysikums forskare samarbetar med flera organisationer inom och utanför Sverige. Detta läser du mer om under Forskning. Vi arrangerar Fysiktävlingen, Fysikshow och deltar på ForskarFredag. De arrangemangen vänder sig till dig som är lärare och elever inom grundskola och gymnasium samt till dig som är nyfiken på fysik.

Första pris i Fysiktävlingen 2024 gick till Fysikforskarna från Visättraskolan med ”Bernoullis teori”. Foto: Gunilla Häggström
Fysikum organiserar evenemang och aktiviteter för grundskola, gymnasie och allmänhet. De flesta är riktade mot fysikintresserade gymnasieelever som funderar på högskolestudier. Vi deltar även i det internationella European Researchers’ Night (ForskarFredag) som genomförs sista fredagen i september varje år.
Allmänhet
Gillar du fysik och vetenskap och vill få information kan du prenumerera på våra nyhetsbrev.
Kommun & skola
Fysikum arangerar flera olika evenemang för skolor och kommuner. Vi har Fysikshow, Fysiktävlingen, Hollywoodfysik, IYPT-tävling, lärarfortbildning m.m.
Tidigare student

Rickard Ström. Foto: Estelle Lambusch
Har du tidigare studerat på Fysikum? Här samlar vi information om seminarier, alumnträffar, samverkansprojekt och annat som kan vara av intresse för dig som tidigare har studerat på Fysikum eller för dig som är arbetsgivare.
Läs mer om Fysikums alumnarbete
Kontakt
Här hittar du kontaktuppgifter till ledning och andra viktiga funktioner vid institutionen:

Senast uppdaterad: 2025-11-11
Sidansvarig: Fysinfo

