AI bildar oväntad vänskap med en själ
Nyutexaminerade DSV-studenter vann kategorin Gamer’s Choice på Swedish Game Awards 2024 med spelet Sonder som de byggde tillsammans under sista året på Kandidatprogrammet i datorspelsutveckling.
– Att vinna Gamer’s Choice var en stor ära för oss, säger Sarah Abbas en av studenterna i teamet Finally Games bakom Sonder. Det innebar att folk som spelade tyckte om det och det är en spelutvecklares största mål – att spelarna tycker om det man har skapat.
Spelet blev också nominerat för Best Audio och Best Technology.
Det är en spelutvecklares största mål – att spelarna tycker om det man har skapat
Sonder bygger på samarbete. Efter en katastrof tvingas artificiell intelligens och en själ att närma sig varandra och bilda en oväntad vänskap. Spelarna måste kombinera sina olika krafter för att fly en mörk verklighet och fördjupa sig i en mystisk atmosfär som förstärker äventyret.

I spelet Sonder behöver en själ och artificiell intelligens samarbeta för att tillsammans ta sig ur en mörk drömvärld. Stillbild ur Sonder: Finally Games.
I ett spelutvecklingsprojekt har alla olika roller. Bakom Sonder står tolv utvecklare fördelade på programmerare, game-designer, level-designer, ljuddesigner/kompositör, 3D-artist, tech-artist och en animatör.
– Jag hade rollen som animatör, vilket innebar att jag fixade så att grafiken vår 3D-artist arbetade med fick liv och rörelse, berättar Sarah Abbas.
Vi hade ingenting vid kursens start och sen ett färdigt spel vid kursens slut
Spelet byggdes på kursen Projektarbete inom datorspelsutveckling, en längre kurs under programmets sista år.
– Vi hade ingenting vid kursens start och sen ett färdigt spel vid kursens slut. Vi har jobbat otroligt bra tillsammans, inte bara under det här projektet, utan också under flera projekt under studierna. Jag tror att alla i gruppen gärna skulle vilja arbeta i fler projekt tillsammans i framtiden, avslutar Sarah Abbas.

Finally Games, teamet bakom spelet Sonder, tar emot priset på SGA galan. Längst bak från vänster: Nora Gate och Jonathan Rubensson. Mitten från vänster: Emil Lundström, galans presentatör Anna Högberg Jenelius, Carl Montgomerie, Hannes Lemberg, Ludvig Burud, Martin Cervell och Carl Björkman. Längst fram från vänster: Sofia Lindgren och Sarah Abbas. Frånvarande Tova Wesström och Isabel Diaz Johansson. Foto: privat.
Swedish Game Awards – firar spelbranschen sedan 2002
Tävlingen är öppen för datorspel gjorda i Sverige. Halva teamet behöver vara ”amatörer” och inte anställda inom spel- eller underhållningsindustrin. Alla nominerade spel ligger ute till allmänheten i förväg för testspelande.
Spela Sonder
Sonder finns publicerat gratis på spelportalen Steam
Information om studier på DSV
Kandidatprogrammet i datorspelsutveckling
Fler kandidatprogram på DSV
Swedish Game Awards
Läs mer om tävlingen och vinnarna 2024
Text: Carina Bergholm
Senast uppdaterad: 2025-12-09
Sidansvarig: Institutionen för data- och systemvetenskap, DSV