Studera hos oss

Institutionen tar emot ca 8 000 studenter på flera stora utbildningsprogram med intresse för människans utveckling och lärande. Välj pedagogik för en bred utbildning med god arbetsmarknad.

Våra utbildningar

Möt våra studenter

Här berättar våra studenter hur det är att studera på deras utbildningar och vilka möjligheter de ger.

Möt våra almuner

Här berättar några tidigare studenter vad de jobbar med idag och beskriver vad arbetet innebär.

Möt våra lärare

Här presenterar vi några lärare som undervisar i pedagogik och på KLOK, PAO, och Studie- och yrkesvägledarprogrammen.

Rebecca Adami är docent i pedagogik och undervisar bland annat på masterprogrammet i pedagogik med internationell och jämförande inriktning.

I teach courses on Human Rights and Education at Stockholms university. I wish for my students to turn frustration over world problems into a source of inspiration.

Foto: Privat

Viktoria Rubin undervisar på PAO-programmet och på KLOK-programmet. Här berättar hon om sin bakgrund och om kurserna i ledarskap som ges termin 3 på KLOK-programmet. Viktoria har tidigare jobbat som chef, och med ledarskapsutveckling och chefsstöd. 

Personligen tycker jag det generellt är för lite fokus på verksamheten när man pratar om ledarutveckling. Det är svårt att både studera och praktiskt utveckla ledarskap i ett vakuum, dvs utan att ta hänsyn till vad ledarskapet ska leda till, alltså utmaningar i verksamheten.

Till intervjun med Viktoria

Aino Collmar gick ut SYV-programmet 2009 och tog sin masterexamen inom karriärutveckling 2018. En stor del av sin karriär har Aino tillbringat på KTH där hon bland annat arbetat som projektsamordnare och gruppchef. Nu är Aino Collmar adjunkt på SYV-programmet vid Stockholms universitet och undervisar i samtalsmetodik.

Aino driver Vägledningspodden tillsammans med Annika Davén, som gick ut SYV-programmet vid Stockholms universitet 2015 och har sedan dess till största del jobbat med ungdomar och unga vuxna med kriminell bakgrund, både inom Stockholm stad och för Statens Institutionsstyrelse. Annika är adjunkt på SYV-programmet.

Vår önskan är inte att komma med färdiga lösningar utan vi vill öppna upp för reflektion och ett kontinuerligt samtal.

Varför behövs en podd om vägledning?
– Vi vill bjuda in studenter och yrkesverksamma till en fördjupad diskussion kring vägledningens uppdrag. Finns det potential inom vår yrkesroll som vi inte nyttjar idag? Vår förhoppning är att Vägledningspodden kan vara en grund för fortsatta samtal med varandra om utvecklingen av professionen. Vår önskan är inte att komma med färdiga lösningar utan vi vill öppna upp för reflektion och ett kontinuerligt samtal.

Till Vägledningspodden

Läs en längre intervju med Aino och Annika

Få internationell erfarenhet under studietiden

Foto: Unsplash

Under din utbildning kan du göra praktik eller studera en period utomlands. Institutionen har för närvarande samarbetsavtal med sexton universitet runt om i världen. 

Till Studera utomlands

Institutionen har ett aktivt samarbete med arbetsgivare i regionen och på våra utbildningsprogram ingår i flera fall en praktik. Närheten till storstaden är en fördel när du ska söka arbete efter examen. Ett exempel på samarbete är våra Karriärseminarium dit vi bjuder in spännande personer från yrkeslivet som berättar om sitt yrke. 

Mejla studievagledare@edu.su.se om du vill ha information om nästa Karriärseminarium. 

Det är viktigt att du som student kan påverka din utbildning. Vid institutionen finns två aktiva studentråd. 

Mer om Studentråden

Kontakt

Kontakta våra studevägledare om du har frågor om våra utbildningar.

Kontakt

Senast uppdaterad: 2025-11-14

Sidansvarig: Institutionen för pedagogik och didaktik