Fokus på snabbare språkutveckling i Falköpingsprojekt

Stockholms universitet, Skolverket och Falköpings kommun samverkar nu i ett projekt för snabbare läs- och skrivutveckling för flerspråkiga elever i lågstadieåldern. – Vi bryter lite mark ihop, säger Falköpings grundskolechef Henrik Ader. Förhoppningen är att skapa mer precisa verktyg att använda i undervisningen.

SKärmdump från Falköpingstidning med text och en bild på Maria och Tomas.

Maria Lim Falk och Tomas Riad, skärmdump av artikel i falkopingstidning.se av Anna Kuylenstierna.

Maria Lim Falk och Tomas Riad från Institutionen för svenska och flerspråkighet vid Stockholms universitet leder ett projekt i Falköping för snabbare läs- och skrivutveckling i årskurs F–3. 

Tidigare har de arbetat med Intensivsvenska för äldre elever; nyanlända på gymnasiets introduktionsprogram.

Läs artikeln av Anna Kuylenstierna i sin helhet på falkopingstidning.se (2025-08-23). (Artikeln kan vara låst för icke-prenumeranter.)

Fokus på snabbare språkutveckling i Falköpingsprojekt

Läs mer om forskargruppen Intensivsvenska

Senast uppdaterad: 2026-01-13

Sidansvarig: Institutionen för svenska och flerspråkighet