Konferenser och seminarier

Nationellt centrum för svenska som andraspråk anordnar konferenser och seminarier för pedagoger, rektorer, förvaltningschefer och politiker som arbetar för att förbättra förutsättningarna för flerspråkiga elevers lärande, från förskolan upp till vuxenutbildningen.

Här finner du information om konferenser och seminarier. Titta i vår kalender för att se vad som är på gång framöver.

Konferenser runt om i landet för grundskolan

Nu är anmälan till höstens konferenser med fokus på skönlitteratur i andraspråksundervisningen öppen. Målgruppen är grundskollärare i svenska och svenska som andraspråk som vill fördjupa sig i undervisning om och genom skönlitteratur i ett andraspråksperspektiv. Vi erbjuder heldagar med fokus på årskurserna F–6 respektive 7–9 runt om i landet.

Spännande gästföreläsare

Dagarna leds av medarbetare från Nationellt centrum för svenska som andraspråk, och teoretiska perspektiv och kunskaper varvas med praktiska workshopsinslag. Varje konferens bjuder också på en spännande gästföreläsning där olika forskare och pedagoger leder ett pass utifrån sitt kapitel i antologin Skönlitteratur i andraspråksundervisningen.

Anmäl dig till konferensen

Läs mer och anmäl dig genom att klicka på länken för staden där du vill delta:

Under en heldag vill vi lyfta fram den kraft och skönhet som finns i litteraturen, något som alla elever har rätt att få möta under sin skoltid – oavsett vilket svenskämne de läser. Skönlitteratur för språk-, läs- och skrivutveckling: javisst – men också rent existentiellt och för estetiska upplevelser.

Kostnad per deltagare: 2 300 kr ex moms. I priset ingår heldagskonferens inkl. fika och lunch samt ett exemplar av antologin Skönlitteratur i andraspråksundervisningen.

Vi ser fram emot att träffa er!

Läsecirkel: Skönlitteratur i andraspråksundervisningen för gy/vux

Vilka möjligheter ger olika skönlitterära textval? Hur får vi till engagerande boksamtal? Hur balanserar vi språkutveckling och läsupplevelser? Utforska dessa frågor med NC och sva-kollegor från hela landet i vårens digitala läsecirkel.

Du som undervisar elever med svenska som andraspråk på gymnasiet och inom gymnasiala nivåer på komvux har nu möjlighet att delta i en digital läsecirkel som anordnas av Nationellt centrum för svenska som andraspråk (NC) och bygger på vår antologi Skönlitteratur i andraspråksundervisningen – Symposium 2025.

I läsecirkeln lyfter vi följande teman:

  • 10/3 Textval – vad, hur och varför
  • 14/4 Boksamtal och Shared Reading
  • 12/5 Språkutveckling och läsupplevelse

I gruppsamtal reflekterar vi runt läsningen och didaktiska val i undervisningen. NC lyfter temat teoretiskt och praktiskt. Tillsammans provar vi på en aktivitet utifrån läsningen som du sedan kan göra med eleverna i klassrummet.

Pris: 1200 kr exkl moms. Du får tre webbinarier á 120 min (kl 15-17) och antologin. Varje webbinarium baseras på två till tre kapitel och vi sänder ut reflektionspunkter i god tid före webbinariet.

Anmälan till vårens läsecirkeln är tyvärr stängd. Om intresse finns kan vi komma att anordna en ny läsecirkel i höst. Mejla oss med din intresseanmälan: info@andrasprak.su.se

Tidiagre konferenser, kurser och webbinarier

NC har under årens lopp, ofta i samverkan med Skolverket, bjudit in till olika webbindarium kring Bygga svenska. Fler webbinarier planeras framöver. Håll utkik här och i vårt nyhetsbrev. Under tiden kan du läsa mer på webbsidan:

Bygga svenska – ett bedömningsstöd för andraspråksutveckling

NC bjöd under 2025 in de som undervisar på studieväg 1 på sfi till en praktiknära distanskurs baserad på vetenskaplig grund. Kursen behandlade grundläggande litteracitets- och andraspråksutveckling  för vuxna andraspråksinlärare. En viktig utgångspunkt i kursen var LASLLIAM, Europarådets referensguide Literacy and Second Language Learning for the Linguistic Integration of Adult Migrants. Kursen syftade till att ge en ökad förståelse för vad det innebär att bli litterat på sitt andraspråk tillsammans med praktiska verktyg för undervisning i grundläggande litteracitet.

När PIRLS 2021 offentliggjordes våren 2023, myntade skolminister Lotta Edholm (L) begreppet ”läskris”. Sedan dess har olika lösningsförslag på denna ”läskris” presenterats och debatterats från olika håll, inte minst rörande den tidiga läs- och skrivundervisningen. Nu vill vi på Nationellt centrum för svenska som andraspråk (NC) på Stockholms universitet fortsätta samtalet genom att bjuda in till ett webbinarium där vi lyfter viktiga perspektiv och förbättringsförslag som vi hittills saknat i debatten.

Läs mer och se webbinariet livesändas här

Den 7–8 maj 2024 anordnade vi tillsammans med Skolverket en konferens kring bedömningsfrågor för kombinationsutbildningar. Konferensen blev fulltecknad och du kan gärna ta kontakt med oss för att höra mer om hur vi kan ordna liknande upplägg i din region eller kommun.

Bedömning inom språk- och yrkesintegrerande undervisning

Den 8–9 november 2023 anordnade vi i samarbete med Skolverket en tvådagars konferens om kombinationsutbildningar inom komvux. Om du missade din chans att delta kan du läsa mer om dagarnas innehåll, samt om hur du tar kontakt med oss på NC för att genomföra liknande dagar i din region eller kommun.

Läs mer om konferensen

5 oktober 2023 bjöd NC in de som arbetar inom sfi till en dialogkonferens i Stockholm. Deltagarna fick ta del av aktuell forskning och nytt sfi-material, delta i workshops samt möta och samtala med kollegor från hela Sverige.

Lär mer om sfi-konferensen

Den 19–21 april hölls den 15:e nordiska konferensen om grundläggande litteracitet för vuxna invandrare. Då samlades lärare, ledare, lärarutbildare och forskare som arbetar med språkutbildning och grundläggande läs- och skrivkunnighet för vuxna invandrare med kort eller ingen tidigare skolgång, på Gullbrannagården strax söder om Halmstad.

Ta del av program, intervjuer och material från konferensen

NC bjöd den 16 januari 2020 in till en konferens "Vadan och varthän? Dåtid, nutid och framtid för svenska i ett andraspråksperspektiv". NC ville samla forskare och utbildningsaktörer för att ta avstamp i ämnets utveckling hittills och blicka framåt för att formulera vad som behöver göras framöver gällande forskning, undervisning och utbildningspolitiskt arbete kring svenska i ett andraspråksperspektiv. Här kan du ta del av konferensen i efterhand.

Ta del av presentationera från konferensen Vadan och Varthän?

Symposium i svenska som andraspråk

Nationellt centrum för svenska som andraspråk anordnar vart tredje år en stor nationell konferens som riktar sig till lärare och skolledare inom grundskolan, gymnasieskolan, sfi och vuxenutbildningen. Det första symposiet gick av stapelen redan i oktober 1998, i Aula Magna på Stockholms universitet. 

Vid dessa symposier har forskare, lärarutbildare och lärare hållit föreläsningar som vi sedan samlat i olika rapporter. Artiklar ur symposierapporterna används som kurslitteratur i lärarutbildning och kompetensutveckling i svenska som andraspråk. Flera av dem finns nedladdningsbara här på webben.

Läs mer om våra symposier

Senast uppdaterad: 2026-05-18

Sidansvarig: Nationellt centrum för svenska som andraspråk