Antagen till Internationellt kandidatprogram i statsvetenskap och regionala studier

Den här informationen riktar sig till dig som är antagen till Internationellt kandidatprogram i statsvetenskap och regionala studier. Vi tillämpar webbregistrering på kursen, och kommer därför inte ha något upprop. Det är därför viktigt att du läser informationen nedan noggrant.

Obligatorisk registrering för antagna

För att du ska få behålla din plats på programmet måste du registrera dig på den inledande terminens kurser på följande sätt:

1. Använd ditt användarnamn och lösenord från antagning.se för att aktivera ditt studentkonto. Detta kan du göra från och med den 5 augusti 2026.

Aktivera ditt studentkonto

2. Du får nu tillgång till studentportalen Ladok där du registrerar dig på första terminens kurser (Politisk teori på engelska, Svensk politik på engelska, Jämförande politik på engelska, Internationell politik på engelska).

NOTERA: Du loggar in i Ladok för att webbregistrera dig med alternativen ”eduID” eller ”Antagning.se”. Observera att du inte kan logga in med alternativet ”Inloggning via ditt lärosäte”.

Logga in i Ladok

3. Registreringen är öppen från måndagen den 10 augusti 2026 till och med söndagen den 23 augusti 2026 (23.59).
Observera! Om du inte registrerat dig senast den 23 augusti 2026 förlorar du din plats och platsen kommer att gå till en student på reservlistan. Inga undantag görs för utebliven registrering oavsett skäl till varför du inte har registrerat dig.

Om du har problem med din registrering, kontakta oss via studievagledare@statsvet.su.se innan sista dag för registrering. Ange ditt personnummer samt vilken kurs det gäller.

Platsgaranti

Som programstudent har du platsgaranti på kurserna som ges inom programmet. Detta gäller dock endast om du söker kurserna inom programmet via antagning.se, webbregistrerar dig inom utsatt tid samt uppfyller behörighetskraven, för mer information se programmets utbildningsplan.

Efter registreringen

Från och med den 24 augusti 2026 är det viktigt att du besöker Athena, SU:s lär- och samarbetsplattform, och gör ditt seminariegruppval på första kursen (Political Theory). Du loggar in på Athena med samma användarnamn och lösenord som ovan. Under fliken "Innehåll" på kurssidan för Political Theory gör du ditt val.

Logga in på Athena

Varmt välkommen till Statsvetenskapliga institutionen!

Mer information

För kursen schema, litteraturlista och annan information, se Athena .
En lyckad terminsstart
Studera med funktionsnedsättning

Senast uppdaterad: 2026-05-25

Sidansvarig: Statsvetenskapliga institutionen