Forskargrupp WASP-HS: AI:s rättsordning – AI, reglering och samhälle
"The Rule of AI – AI, Regulation, and Society" är en forskningsmiljö inom WASP-HS som studerar samspelet mellan AI, juridik och samhälle.

När nya AI‑teknologier utvecklas uppstår också nya frågor om hur de bör användas. Hur regleras AI idag? Hur förändrar AI de redan existerande regleringsprocesserna? Genom att utforska detta föränderliga regulatoriska landskap kartlägger forskare inom WASP‑HS forskningsmiljö The Rule of AI – AI, Regulation, and Society de juridiska, sociala och politiska krafter som formar AI‑styrning.
Vision
Visionen för forskningsmiljön är att bli ett ledande internationellt centrum för forskning om hur AI, lagar och samhälle hänger samman. Målet är att bidra till att skapa ett nytt forskningsfält som omformulerar hur reglering bör se ut i en tid där algoritmer spelar en stor roll. Forskningsmiljön stödjer AI‑reglering som är transparent, ansvarsfull och som respekterar mänskliga rättigheter och värden. Den strävar också efter att förena olika perspektiv på både hur vi bör reglera AI och hur AI kan användas för att hjälpa till att reglera samhället.
Uppdrag
Uppdraget för The Rule of AI – AI, Regulation, and Society är att:
- Studera hur AI‑lagar, såsom EU:s AI‑förordning, implementeras i praktiken och hur människor och organisationer upplever dem.
- Skapa nya metoder som använder AI för att hjälpa till att övervaka, upprätthålla och stödja efterlevnad av regler.
- Undersöka de sociala, etiska och politiska konsekvenserna av att AI vävs in i regulatoriska system.
- Omvandla forskningsresultat till praktiska rekommendationer för beslutsfattare, företag, civilsamhälle och internationella organisationer.
- Bygga starkare forskningsnätverk, utbilda framtida experter och främja ansvarsfull AI‑reglering i Sverige och internationellt genom samarbete och kunskapsdelning.
Det finns inga kopplade forskningsprojekt.