Forskningsprojekt Att leda yrkessamtal i samarbete med tolk

Att leda ett yrkessamtal med hjälp av tolk är en högspecialiserad färdighet men utbildning i denna färdighet på professionsutbildningar är nästintill obefintlig. Projektet studerar hur studenter från en socionomutbildning tillsammans med studenter från tolkutbildningar övar på att genomföra yrkessamtal.

En stor grupp med människor i färgglada kläder. Illustration.

Det sker tusentals tolkade yrkessamtal i samhället varje dag, där offentliganställda möter klienter, patienter, vårdnadshavare m.fl. som de kommunicerar med via en tolk. Att leda ett yrkessamtal genom tredje part är en högspecialiserad färdighet som kräver medvetenhet om språkliga och kommunikativa aspekter. Samtidigt är utbildning i denna färdighet på professionsutbildningar nästintill obefintlig.

I det här projektet studeras ett utbildningsöverskridande pedagogiskt projekt inom vilket studenter från olika tolkutbildningar tillsammans med studenter från en socionomutbildning övar på att genomföra tolkade yrkessamtal. Övningen baseras på rollspel där respektive studentgrupp medverkar i rollen som den yrkeskategori de utbildar sig till, det vill säga som tolkar respektive socialarbetare. Projektet riktar fokus mot studenternas erfarenhetsutbyte, hur den går till och vad de lär sig av, om och med varandra. Projektet har etikprövats och godkänts av Etikprövningsmyndigheten (diarienummer 2025-04792-01-844743, datum 2025-06-27).

Medlemmar

  • Sandy Åkerblom

    Universitetslektor

    Profilsida
    Lunds universitet

Det finns ingen kopplad infrastruktur.