Kriser, mat och motståndskraft genom mänsklighetens historia

Hur har vi ätit genom mänsklighetens historia? Och hur kan vi veta något om det? Stora förändringar i klimatet och andra kriser har ofta tvingat fram förändringar i matkulturen. Vad kan vi i dag lära oss av det? En öppen föreläsning i samtalsformat med arkeologen Sven Isaksson. Moderator för samtalet är Karin Gyllenklev, journalist och programledare på Sverige Radio.

Foto: Paolo Gallo/Mostphotos

Samtalet spelades in på Tranströmerbiblioteket i Stockholm den 20 november 2025.

Om Sven Isaksson

Sven Isaksson är professor i laborativ arkeologi. Det betyder att han kombinerar det humanistiska ämnet arkeologi med naturvetenskapliga tekniker i laboratorium, för att få ut mer information ur arkeologiska källor. Han forskar bland annat om matkultur under förhistorisk tid och hur den har förändrats genom klimatförändringar och andra kriser.

Läs mer om Sven Isakssons forskning

Om Karin Gyllenklev

Moderator för samtalen är Karin Gyllenklev, journalist och programledare på Sverige Radio.

Läs mer om Karin Gyllenklev på SR

Samarbete för öppna föreläsningar

Öppna föreläsningar på Tranströmerbiblioteket är ett samarbete kring öppna föreläsningar mellan Stockholms stadsbibliotek och Stockholms universitet. Våra öppna föreläsningar är alltid gratis och öppna för alla.

Läs mer om Tranströmerbiblioteket

Senast uppdaterad: 2025-12-08

Sidansvarig: Kommunikationsavdelningen