
Det finns ett stort antal lagstiftningar som ska skydda miljön, trots det nås inte de politiskt fastslagna miljömålen, förklarar Anna Christiernsson, biträdande lektor i miljörätt.
Det finns ett stort antal lagstiftningar som ska skydda miljön, trots det nås inte de politiskt fastslagna miljömålen, förklarar Anna Christiernsson, biträdande lektor i miljörätt.
De sista kvarvarande livsmiljöerna för vilda djur blir mindre och mer fragmenterade i takt med att människans markanvändning ökar. Det påverkar bland annat elefanter och lejon, enligt forskaren Anna Treydte.
I de jordbruk där djuren får kraftfoder istället för att beta fritt ser forskarna en minskad biologisk mångfald.
Fler och fler studier visar att det utdöende som sker nu går mycket snabbare än vad som kan förklaras av normal evolution, förklarar Aelys Humphreys som forskar om växter som har dött ut.
Vid forskningsanläggningen CERN finns världens största partikelaccelerator som nu startats på nytt efter vidareutveckling. Sara Strandberg, professor i fysik, är verksam vid CERN.
Språkbegåvning, en mer introvert personlighet och vistelsetiden i landet. Det är faktorer som spelar störst roll för hur inföddlikt svenskar i Frankrike talar, enligt en ny studie.