Tidskriften SO-didaktik

Tidskriften SO-didaktik nummer 5 2018 bild

Tidskriften SO-didaktik nummer 5 2018

Det femte numret är fyllt med åtta intressanta artiklar av lärare och forskare.

tidskriften SO-didaktik nr 4

Tidskriften SO-didaktik nummer 4 2017

Numret är fyllt med åtta intressanta artiklar av SO-lärare och forskare som berör religionsundervisningen på olika sätt. Bland annat Cecilia Eskilsson och Therese Britton på HSD bidrar med varsin artikel.

so didaktik nr 3

Tidskriften SO-didaktik nummer 3 2017

Det tredje numrets tema är begreppsparet aktör och struktur, samt frågan om hur SO-ämnena kan bidra till elevernas handlingsberedskap.

SO-didaktik nr 2 2016

Tidskriften SO-didaktik nummer 2 2016

I det nyutkomna andra numret av SO-didaktik är temat interkulturell historia. Fokus ligger på migration som historiskt fenomen.

SO-didaktik nr 1 2016

Ny nätbaserad tidskrift om SO-didaktik

SO-didaktik är en ny tidskrift som inriktar sig på undervisning i de fyra ämnena geografi, historia, religion och samhällskunskap. Det har saknats en svenskspråkig plattform där lärare, forskare och andra kunniga och intresserade delger sina erfarenheter och kunskaper.


Professor, religionsdidaktik
Jenny Berglund
jenny.berglund@hsd.su.se

Professor, praktikutvecklande ämnesdidaktisk forskning
Inger Eriksson
inger.eriksson@hsd.su.se

Professor, ämnesdidaktik inriktning samhällsvetenskap
Cecilia Lundholm
cecilia.lundholm@hsd.su.se

Professor, ämnesdidaktik
Maria Olson
maria.olson@hsd.su.se

Professor, ämnesdidaktik inriktning religion
Geir Skeie
geir.skeie@hsd.su.se

Professor, drama med didaktisk inriktning
Eva Österlind
eva.osterlind@hsd.su.se


Ordförande, forskningsberedningen
Ketil Thorgersen
ketil.thorgersen@hsd.su.se

Studierektor, forskarutbildning
Kristina Lanå
kristina.lana@hsd.su.se

SÖK I DIVA

Sök i DiVA

SÖK I FORSKNINGSDATABASEN

Sök i forskningsdatabasen