Professor Jens Christian Moesgaard tilldelas Gustav VI Adolfs medalj

I samband med firandet av Svenska Numismatiska Föreningens 150-årsjubileum den 20/5 2023 fick Jens Christian Moesgaard, som är professor vid Numismatiska forskningsgruppen, ta emot föreningens främsta utmärkelse Gustav VI Adolfs medalj för framstående numismatisk forskning.

Medaljen instiftades 1973 och den ”tilldelas svensk medborgare, som gjort framstående forskningsinsatser inom numismatiken, eller utländsk medborgare, som på liknande sätt utmärkt sig inom i första hand nordisk, helst svensk numismatik”.

Medaljen har bara delats ut fyra gånger under de senaste 25 åren. Senast var 2010, då professor Kenneth Jonsson fick ta emot den.

Gustav VI Adolfs medalj för framstående numismatisk forskning_åtsida
Åtsidan Gustav VI Adolfs medalj för framstående numismatisk forskning. Konstnär Kerstin Kjellberg-Jacobsson. Foto: Svenska Numismatiska Föreningen
Gustav VI Adolfs medalj för framstående numismatisk forskning_frånsida
Gustav VI Adolfs medalj för framstående numismatisk forskning_frånsida. Konstnär Kerstin Kjellberg-Jacobsson. Foto: Svenska Numismatiska Föreningen.