Vad innebär AI? Går det att definiera och reglera? Och kan, eller bör, lagar verkligen stoppa utvecklingen som redan är igång? Dessa frågor ställde TT till en grupp experter på området. En av dessa är Stanley Greenstein, universitetslektor i rättsinformatik vid Stockholms universitet. Han höjer gärna ett varningens finger för hur utbrett AI har blivit utan gemene mans vetskap om det.

– Människor borde vara mer uppmärksamma på hur kraftfullt AI är. Men också på hur de manipuleras varje dag på exempelvis sociala medier. Vi har ingen aning om hur kraftfull tekniken är i händerna på stora aktörer som Facebook, Amazon eller Google. De har mer kunskap om oss än vad vi själva har.

Läs TT-artikeln Expert: AI riskerar bli "Kejsarens nya kläder" som publicerades i bland annat Aftonbladet den 9 maj 2021.

 

Om Stanley Greenstein

Stanley Greenstein. Foto: Stockholms universitet

Stanley Greenstein är universitetslektor i rättsinformatik vid Juridiska institutionen och kursföreståndare för specialkursen Cyber Law. Hans främsta intresseområde är samspelet mellan teknik och samhälle och vid institutionen är han anknuten till Swedish Law and Informatics Research Institute (IRI), som är ett forskningsinstitut som utforskar samspelet mellan lag och IT. 

Stanley disputerade vid Stockholms universitet 2017 på avhandlingen "Our Humanity Exposed: Predictive Modeling in a Legal Context" och är för närvarande involverad i projektet EXTREMUM som pågår t.o.m. 2024. 

Läs mer om Stanley Greenstein