Undervisningen i ämnet kemi ska bidra till att eleverna i åk 1-3 bland annat utvecklar kunskaper om kemin i människokroppen. I avsnittet om "Sinnena" ges exempel på hur man kan arbeta med detta område.
I rutorna nedan ges exempel på olika laborationer och övningar kopplade till arbetsområdet.
Badbomb
Kemin ger oss kunskap om materien på en nivå, som kan förefalla ofattbart liten. Vi kan inte uppleva den direkt med våra sinnen. Det är därför viktigt att starta från en makroskopisk nivå, som direkt kan upplevas av barnen.
En laborationen som visat att synintrycket kan påverka våra smakintryck. Detta testas genom att färga dryck med livsmedelsfärger - vilket gör det betydligt svårare att avgöra vad drycken egentligen smakar.
Om man är förkyld kan det hända att näsan inte fungerar tillförlitligt och maten kan smaka mycket lite eller inget alls. Det här experimentet vill visa hur smak och lukt hänger ihop.