
Det är viktigt att funktioners namn stämmer överens med arbetet som utförs för att skapa tydlighet för användarna. På IT-avdelningen finns två funktioner vars namn just nu inte har den tydlighet som eftersträvas.
”Helpdesk” är ett samlingsord som används för olika ändamål på olika ställen, och ”Logistik” för tankarna till helt andra tjänster och beskriver inte alls det servicearbete som den funktionen utför. För att avhjälpa denna otydlighet och sätta rätt förväntningar byter dessa två funktioner därför namn. Helpdesk blir IT-support och Logistik blir IT-service, och förändringen sker den 1 mars.
Förutom namnbytena innebär förändringen egentligen ingen förändring för dig som användare. Du använder även i fortsättningen Serviceportalen för att kontakta de båda funktionerna och du kommer fortfarande få hjälp med dina IT-frågor och beställningar.
Om din institution/motsvarande har webbsidor som hänvisar till t.ex. Helpdesk vore det bra om du kunde uppdatera dessa med det nya namnet så snart som möjligt.