
Som en viktig del universitetets skydd mot cybersäkerhetsincidenter behöver våra medarbetare och konsulter genomgå regelbundna utbildningar om vilka hot som vi alla behöver skydda oss mot; våra medarbetare är en viktig del av universitetets totala cybersäkerhetsskydd. Vi behöver öka säkerhetsmedvetenheten hos alla medarbetare på SU för att minska risken för digitalt intrång, skadlig kod och bedrägeri.
För att möta detta har rektor beslutat (dnr SU FV-2336-23) om att samtliga medarbetare på universitetet ska genomföra en utbildning i säker informationshantering. Utbildningen kommer från företaget Nimblr, och sker i form av korta kurser som skickas ut som mejl till samtliga medarbetare ungefär en gång per månad. Avsändaren av kursinbjudningarna är <training@nimblr.net> och har rubriken ”Stockholm University Security Awareness Training”. Kurserna har olika teman som nätfiske, säkra lösenord, falska avsändare m.m. och varje kurs tar bara några minuter att genomföra. Se bilden för att se hur ett mejl kan se ut.
Utbildningen följs upp och anpassas till medarbetaren, därför ska länken som skickas ut inte delas med andra.
Normalt brukar IT-avdelningen uppmana medarbetare att INTE klicka på länkar i mejl från okända avsändare och vi är medvetna om det ironiska i att vi här uppmanar till att klicka på länkar i mejl, men den här utbildningen kommer lära ut vilka länkar som är ok att klicka på och inte.
Skicka gärna ev. frågor, erfarenheter och synpunkter till informationssakerhet@su.se