Årets julklapp – det återvunna plagget
Celinda Palm, doktorand på Stockholm Resilience Centre
celinda.palm@su.se alt 0720-83 59 79, 08-674 73 92.

Julens mat:

Matkultur, maträtter, mattraditioner, julmat, matlagning, firandet av jul
Richard Tellström, universitetslektor vid Institutionen för etnologi, religionshistoria och genusvetenskap
Kontakt: Richard.Tellstrom@etnologi@su.se alt 070-265 20 89

Mat, matlagning och matkultur ur ett arkeologiskt och historiskt perspektiv
Sven Isaksson, forskare vid Institutionen för arkeologi och antikens kultur
Kontakt: sven.isaksson@arklab.su.se alt 08-674 73 6

Blir det en vit jul? Om vinterväder och klimat:

Michael Tjernström, professor vid Meteorologiska institutionen
Kontakt: michaelt@misu.su.se alt 070-20 56 631 alt 08-16 31 10

Caroline Leck, professor i kemisk meteorologi vid Meteorologiska institutionen
Kontakt: lina@misu.su.se alt 0707-33 38 81 alt 08-16 43 54

Om julens kryddor och nötter:

Bergianska trädgårdens botanister kan svara på frågor om växter, bland annat julens kryddor, frukter och nötter.

Kerstin Kustås, trädgårdsintendent vid Bergianska trädgården
kerstin@bergianska.se alt 08-16 37 12

Gunvor Larsson, trädgårdsintendent vid Bergianska trädgården
gunvor@bergianska.se alt 08-16 33 87

Lars Gunnar Reinhammar, trädgårdsintendent vid Bergianska trädgården
larsgunnar@bergianska.se alt 08-16 40 02

Bergianska trädgårdens julutställning pågår 23 november-9 december.

Vinterns växter:

Anna Petterson, trädgårdsmästare vid Institutionen för ekologi miljö och botanik anna.pettersson@su.se alt 08-16 13 44

Djur på vintern:

Hur gör djur på vintern? Varför går egentligen björnen i ide?
Bengt Karlsson, professor vid Zoologiska institutionen,
Kontakt: bengt.karlsson@zoologi.su.se alt 08-16 40 39

Johan Lind, docent vid Zoologiska institutionen
Kontakt: johan.lind@zoologi.su.se alt 08-16 27 47

Konsumtion inför julen:

Konsumtionskultur, materialism och alternativa julfiranden 
Jacob Östberg, professor vid Företagsekonomiska institutionen
jacob.ostberg@sbs.su.se alt 08-16 46 49 alt 0733-82 65 96

Allmänt om reklam i juletider
Martin Svendsen, universitetslektor vid Företagsekonomiska institutionen
martin.svendsen@sbs.su.se alt 08-674 79 40

Övrigt

Nyårslöften – får de oss att ändra vårt beteende?
Per Carlbing, Psykologiska institutionen
per.carlbring@psychology.su.se
Tfn: 0706-667 666

Om gifter i leksaker och andra julklappar
Christina Rudén, Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
Kontakt: christina.ruden@aces.su.se alt 0704 933101

Om julspel och annan teater
Karin Helander, professor i teatervetenskap vid Institutionen för kultur och estetik
karin.helander@su.se alt 070-777 26 01

Julen i litteraturen
Stephan Larsen, universitetslektor i litteraturvetenskap vid Institutionen för kultur och estetik
stephan.larsen@littvet.su.se alt 072-145 94 60

Om annandagsbandy
Johnny Wijk, professor vid Historiska institutionen, historiker och idrottshistoriker
johnny.wijk@historia.su.se alt 070-545 21 30

Om brännandet och byggadet av julbocken i Gävle

Lotten Gustafsson Reinus, Etnologiska institutionen
Kontakt: lotten.gustafsson.reinius@nordiskamuseet.se alt 0708-74 68 82