Foto: Vladimir Mucibabic/Mostphotos
 

Svensk politik

Svenska politiska partier, politiskt ledarskap
Tommy Möller, professor, Statsvetenskapliga institutionen
Kontakt: 08-16 25 30, 070-712 34 34 tommy.moller@statsvet.su.se                    

Svensk politik och offentlig förvaltning
Torbjörn Larsson, docent, Statsvetenskapliga institutionen
Kontakt: 08-16 25 31, 070-467 15 57 torbjorn.larsson@statsvet.su.se                

Offentlig förvaltning
Göran Sundström, professor, Statsvetenskapliga institutionen
Kontakt: 08-16 32 63, 070-374 82 74  goran.sundstrom@statsvet.su.se             

 

Jämställdhetspolitik

Maud Eduards, professor emerita, Statsvetenskapsliga institutionen
Kontakt: 070-838 82 36, maud.eduards@statsvet.su.se

Lenita Freidenvall, docent, Statsvetenskapliga institutionen
Kontakt: 08-16 26 26, lenita.freidenvall@statsvet.su.se

Maria Jansson, docent, Statsvetenskapliga institutionen
Kontakt: 08-16 26 57, maria.jansson@statsvet.su.se

 

Migrationspolitik

Asylprocesser
Livia Johannesson, forskare, Statsvetenskapliga institutionen
Kontakt: 08-16 26 29, livia.johannesson@statsvet.su.se

Integrations – och migrationspolitik på kommunal nivå
Jon Nyhlén, doktor i statsvetenskap, Statsvetenskapliga institutionen
Kontakt: 08-16 35 75, jon.nyhlen@statsvet.su.se

Martin Qvist, forskare, Statsvetenskapliga institutionen
Kontakt: 08-46 26, martin.qvist@statsvet.su.se

 

Skolpolitik

Göran Bergström, docent, Statsvetenskapliga institutionen
Kontakt:goran.bergstrom@statsvet.su.se

Jon Nyhlén, doktor i statsvetenskap, Statsvetenskapliga institutionen
Kontakt: 08-16 35 75, jon.nyhlen@statsvet.su.se

 

Valdeltagande och rösträtt

Ludvig Beckman, professor, Statsvetenskapliga institutionen
Kontakt: 08-16 30 90, 070-350 31 03, ludvig.beckman@statsvet.su.se               

 

Högerpopulism

Sverigedemokraterna
Kalle Ekholm, doktorand, Statsvetenskapliga institutionen
Kontakt: 08-16 24 24 , kalle.ekholm@statsvet.su.se   

Ekonomisk osäkerhet och stöd till högerextrema partier
Sirus Dehdari, doktorand, Institutionen för internationell ekonomi
Kontakt: 076-652 70 96 sirus.dehdari@iies.su.se