Stockholms universitet logo, länk till startsida

Jul, nyår och vinter – experter vid Stockholms universitet

Vem står för arbetet i hemmet under julen? Vad finns det för gifter i skidvalla? Stockholms universitet har mängder med forskare som kan berätta mer om vitt skilda aspekter av jul, nyår och vinter. Här är en lista på några av våra experter. 

Julstress i livspusslet – män och kvinnors fördelning betalt och obetalt arbete

Emma Hagqvist, forskare vid Stressforsningsinstitutet.
Kontakt: emma.hagqvist@su.se, tfn 073-052 66 02

Alkoholkonsumtion: Hur dricker män, kvinnor och unga och hur har det förändrats? Hur uppfattar barn vuxnas drickande?

Jukka Törrönen, professor vid Institutionen för folkhälsovetenskap.
Kontakt: jukka.torronen@su.se, tfn: 073-707 87 50

Nyårslöften – får de oss att ändra vårt beteende?

Per Carlbing, Psykologiska institutionen
Kontakt: per.carlbring@psychology.su.se tfn: 0706-667 666

Matkultur, maträtter, mattraditioner, julmat, matlagning, firandet av jul

Richard Tellström, universitetslektor vid Institutionen för etnologi, religionshistoria och genusvetenskap
Kontakt: richard.tellstrom@etnologi.su.se tfn 070-265 20 89

Mat, matlagning och matkultur ur ett arkeologiskt och historiskt perspektiv

Sven Isaksson, forskare vid Institutionen för arkeologi och antikens kultur
Kontakt: sven.isaksson@arklab.su.se tfn 08-674 73 67

Vinterväder och klimat, blir det en vit jul?

Se Stockholms universitets lista med klimatexperter

Konsumtionskultur, materialism och alternativa julfiranden

Jacob Östberg, professor vid Företagsekonomiska institutionen
Kontakt: jacob.ostberg@sbs.su.se tfn 08-16 46 49 alt 0733-82 65 96

För fler forskare inom konsumtion, se vår expertlista om shopping och köpbeteende.

Om julens kryddor och nötter

Bergianska trädgårdens botanister kan svara på frågor om växter, bland annat julens kryddor, frukter och nötter.

Kerstin Kustås, trädgårdsintendent vid Bergianska trädgården
Kontakt: kerstin@bergianska.se tfn 08-16 37 12

Gunvor Larsson, trädgårdsintendent vid Bergianska trädgården
Kontakt: gunvor@bergianska.se tfn 08-16 33 87

Lars Gunnar Reinhammar, trädgårdsintendent vid Bergianska trädgården
Kontakt: larsgunnar@bergianska.se tfn 08-16 40 02

Vinterns växter

Anna Petterson, trädgårdsmästare vid Institutionen för ekologi, miljö och botanik
Kontakt: anna.pettersson@su.se tfn 08-16 13 44

Djur på vintern: Hur gör djur på vintern? Varför går egentligen björnen i ide?

Bengt Karlsson, professor vid Zoologiska institutionen
Kontakt: bengt.karlsson@zoologi.su.se tfn 08-16 40 39

Johan Lind, docent vid Zoologiska institutionen
Kontakt: johan.lind@zoologi.su.se tfn 08-16 27 47

Om julspel och annan teater

Karin Helander, professor i teatervetenskap vid Institutionen för kultur och estetik
Kontakt: karin.helander@su.se tfn 070-777 26 01

Om gifter i leksaker och andra julklappar

Christina Rudén, Institutionen för miljövetenskap och analytisk kemi
Kontakt: christina.ruden@aces.su.se tfn 0704 933101

Om annandagsbandy

Johnny Wijk, professor vid Historiska institutionen, historiker och idrottshistoriker
Kontakt: johnny.wijk@historia.su.se tfn 070-545 21 30

På denna sida