Tisdagen den 13 maj fylldes campus Frescati på Stockholms universitet av femteklassare. De var inbjudna till den Levande frågelådan i Aula Magna, för att ställa sina frågor om naturvetenskap till en forskarpanel.
Aktuellt

Maskrosen som ofta ses som ett ogräs, är i själva verket en nyckelart i stadens ekosystem. Kanske är det dags att förändra vår syn på maskrosen?

Klimat, miljö och hållbarhet är stora forskningsfält vid Stockholms universitet. Här finns ett urval av de senaste forskningsnyheterna.

Forskningen visar att många flyttfåglar på grund av klimatförändringarna kommer tidigare än för bara några decennier sedan , något som kan få konsekvenser både för fåglarna och för de ekosystem de lever i.

Genom att studera vilka växtarter som borde finnas i ett lokalt ekosystem men som saknas – så kallad mörk biodiversitet – kan forskare få en tydligare bild av människans påverkan på naturen.

Vildjäst kan användas för att ta fram nya smaker på öl och bröd, men kan också fungera som en unik modell för att studera klimatförändringar.
Mer från fakulteten

