Samverkan mellan Region Stockholm och Stockholms universitet

Region Stockholm och Stockholms universitet har ett samverkansavtal som berör områden där det finns ett särskilt behov av forskningsinsatser. Syftet är bland annat att bidra med kunskap för att lösa samhällsutmaningar.

Utlysning av projektmedel sker varje vår

Utlysningen av projektmedel för gemensamma samverkansprojekt vänder sig till alla institutioner vid Stockholms universitet och sker varje vår. Utlysningen öppnar vanligtvis i april och stänger i september. 

Region Stockholm har identifierat fem områden med särskilt intresse av forskningsinsatser. Dessa är:

  • Life Science
  • Psykisk hälsa
  • Digitalisering
  • Klimat och samhällsplanering
  • Kultur

Det går dock även bra att söka för andra områden inom Region Stockholms verksamhetsområden, läs mer om dessa på Region Stockholms hemsida. Projekten ska kunna användas för att skapa ny kunskap eller sprida befintlig forskning på Stockholms universitet till Region Stockholm för vidare samarbeten. Huvudsökande ska vara anställd vid Stockholms universitet och i projektet behöver en anställd inom Region Stockholm medverka. Ulysningen SU-Region Stockholm öppnar i april 2026.

Mer information om utlysningen hittar du här.

Läs mer om beviljade projekt 2024

Kontakt

Vill du veta mer om hur Stockholms universitet samverkar med med Region Stockholm? Eller är du forskare vid Stockholms universitet och vill veta mer om hur du kan samverka? Kontakta Avdelningen för forsknings- och samverkansstöd.

Du som forskare kan läsa mer om samverkan på medarbetarwebben.

Avdelningen för forsknings- och samverkansstöd

Senast uppdaterad: 2025-12-18

Sidansvarig: Avdelningen för forsknings- och samverkansstöd (FS)