Yttrande: föreskrifter (2022:2) om huvudområden i kompletterande pedagogisk utbildning

Stockholms universitet har inbjudits av Universitets- och högskolerådet att inkomma med synpunkter på förslag till ändring av Universitets- och högskolerådets föreskrifter (2022:2) om huvudområden i försöksverksamheten med kompletterande pedagogisk utbildning som leder till grundlärarexamen eller ämneslärarexamen. SU FV-4057-24.

Övergripande synpunkter

Ett grundproblem med förordningarna för försöksverksamheten med kompletterande pedagogisk utbildning är utformningen med att huvudområden indelade i huvudområdesgrupper ger behörighet till utbildningen och sedermera vilka ämnen läraren är behörig att undervisa i. Detta har påtalats flera gånger tidigare, bland annat från styrgruppen för försöksverksamheten. Det innebär att denna förordningsändring är ytterligare ett försök att lappa och laga en felaktig konstruktion. Huvudområdesgrupperna har skapats av en helt annan anledning (statistik) och används nu i ett nytt syfte, vilket inte fungerar väl, inte minst då det inte finns något enhetligt system för hur huvudområden definieras (se exempel nedan under Kommentarer kring bilaga 3).

Utöver dessa generella invändningar har universitetet några mer specifika synpunkter avseende naturvetenskapliga huvudområdesgrupper, vilka redovisas i det följande.

Specifika synpunkter

Kommentarer kring bilaga 1, Huvudområden som ingår i de huvudområdesgrupper som leder till grundlärarexamen för förskoleklass, årskurs 1‒3 och årskurs 4‒6

Det vore enligt Stockholms universitet bättre om huvudområdena Astronomi och Meteorologi ingår i huvudområdesgruppen Fysik istället för Övrig naturvetenskap, även om effekten blir densamma. Stockholms universitet har bytt namn på huvudområdet Astronomi till Astronomi och Astrofysik, varför det senare också bör ingå som huvudområde, i första hand i huvudområdesgruppen Fysik, i andra hand i huvudområdesgruppen Övrig naturvetenskap.

Kommentarer kring bilaga 2, Huvudområden som ingår i de huvudområdesgrupper som leder till ämneslärarexamen för årskurs 7–9

Stockholms universitet kan inte se någon fördel med att införa den nya huvudområdesgruppen Övrig naturvetenskap i denna bilaga. De två huvudområden som ingår där, Astronomi och Meteorologi kan lika gärna ingå i huvudområdesgruppen Fysik. På samma sätt som ovan bör huvudområdet Astronomi och astrofysik i första hand ingå i huvudområdesgruppen Fysik, i andra hand i huvudområdesgruppen Övrig naturvetenskap.

Det är för övrigt orimligt att huvudområdesgruppen Teknik ger behörighet att undervisa i matematik, medan huvudområdesgruppen Fysik inte gör det. Även huvudområdesgruppen Fysik bör ge behörighet att undervisa i matematik på årskurs 7–9.

Kommentarer kring bilaga 3, Huvudområden som ingår i de huvudområdesgrupper som leder till ämneslärarexamen för gymnasieskolan

Stockholms universitet avstyrker de föreslagna nya skrivningarna i huvudområdesgruppen Övrig naturvetenskap. Liksom för bilaga 1 och 2 bör i stället de fysikrelaterade huvudområdena ingå i huvudområdesgruppen Fysik. För gymnasieskolan får det dessutom orimliga konsekvenser att vissa huvudområden ingår i huvudområdesgruppen Fysik och andra i huvudområdesgruppen Övrig naturvetenskap. Anledningen är skrivningen i 14 § Förordning (2021:1336) där det framgår att examen på grundnivå och avancerad nivå måste vara i samma huvudområdesgrupp för att ge behörighet. Effekten av att vissa huvudområden ligger i huvudområdesgruppen Övrig naturvetenskap blir således att studenter som t.ex. tagit examen på grundnivå i ett huvudområde i huvudområdesgrupp Fysik och examen på avancerad nivå i ett huvudområde i huvudområdesgrupp Övrig naturvetenskap helt felaktigt inte blir behöriga att undervisa i gymnasieskolan. Det är vidare en vanlig utbildningsgång. Olika lärosäten har gjort olika val gällande huvudområden i dessa grupper. Vid Stockholms universitet finns t.ex. huvudområdet Meteorologi på grundnivå medan motsvarande utbildning vid Uppsala universitet är inom huvudområdet Fysik. Dessa utbildningar är i allt väsentligt helt likvärdiga. Det illustrerar hur orimligt det är att ha dessa huvudområden i olika huvudområdesgrupper. 

Den föreslagna ändringen med införandet av huvudområdesgruppen Övrig naturvetenskap får således orimliga konsekvenser som enkelt skulle lösas om huvudområdena i huvudområdesgruppen Övrig naturvetenskap flyttas till huvudområdesgruppen Fysik.

Huvudområdet Meteorologi, oceanografi och klimat (på avancerad nivå) bör vidare läggas till i huvudområdesgruppen Fysik. Det är det namn detta huvudområde har på avancerad nivå vid Stockholms universitet.

Liksom för årskurs 7–9 anser universitetet vidare att det är orimligt att huvudområdesgruppen Teknik ger behörighet att undervisa i matematik, medan huvudområdesgruppen Fysik inte gör det. Huvudområdesgruppen Fysik bör även den ge behörighet att undervisa matematik i gymnasieskolan.

Detta beslut är fattat av rektor, professor Astrid Söderbergh Widding, i närvaro av prorektor, professor Clas Hättestrand, och universitetsdirektör Åsa Borin. Studeranderepresentanter har informerats och haft tillfälle att yttra sig. Övrig närvarande har varit Hanna Sveen, Ledningssekretariatet (protokollförare). Föredragande i ärendet har varit utbildningsledare Rikard Skårfors. 

Senast uppdaterad: 2025-10-27

Sidansvarig: Rektors kansli