
Tisdagen 3 juni kl. 13.30-14.15:
Klimatförändringarnas påverkan på Östersjön
Det är många frågor som inte besvaras i klimatdebatten inför valet. Här lyfter vi en av de bortglömda frågorna, nämligen hur haven påverkas av klimatförändringarna. Ombord Briggen Tre Kronor arrangerar Östersjöcentrum tillsammans med SMHI ett seminarium om klimatets effekter på Östersjön.
- Blir havet varmare?
- Vad händer med salthalten?
- Hur påverkas övergödningen med algblomningar och syrefria bottnar?
- Vilka fiskar kommer att trivas?
- Vad är det för ekosystem vi har att förhålla oss till?
Välkomna att lyssna på vad forskningen hittills vet om klimatförändringarnas inverkan på Östersjön och vad detta betyder för dagens marina miljöfrågor.
Onsdagen den 4 juni kl 13.00-14.00: Framtidens makthavare om politik för Östersjön
När Briggen Tre Kronor träffar ungdomspolitikerna från riksdagspartierna passar Östersjöcentrums omvärldsanalytiker på att lyfta de åtta viktigaste åtgärderna för Östersjön inför valet 2018. Det blir en underhållande debatt med framtidens politiker modererad av Folke Rydén.
Mer om Östersjön under Almedalsveckan 2018
Vill du förkovra dig mer i östersjöfrågor och få fler fartygsupplevelser så har Östersjöcentrum mer att bjuda på under almedalsveckan:
- Vi har en utställning och seminarier om viktiga östersjöfrågor ombord R/V Electra.
- Vi lyfter östersjöfrågorna inför valet också genom deltagande i olika paneler.
- Vi är med i samarbetet Östersjödagarna och är där för att prata om övergödning och fiske.