Vi lanserar just nu våra webbplatser i en ny webbplattform. Under en övergångsperiod kan delar av su.se se annorlunda ut eller inte fungera som vanligt. Tack för din förståelse medan vi arbetar med att rätta till eventuella fel.

Henning Schmidt Professor

Om mig

Jag kommer från Danmark och jag tog min doktorsexamen vid Aarhus universitet 1994 efter at under min doktorandtid ha jobbat ett halvår vid Max-Planck Institut für Kernphysik i Heidelberg. Jag flyttade december 1995 till Stockholm då jag här hade fått en postdoktorstjänst. 1998 fick jag en forskarassistenttjänst, 2006 blev jag lektor och 2011 befordrades jag till professor.

Det mesta av min forskning utför jag nu vid den nationella forskningsinfrastrukturen, DESIREE, för vilken jag dessutom är föreståndare: https://www.desiree-infrastructure.com.

En populärvetenskaplig beskrivning av en del av forskningen vid DESIREE (på engelska) finns här.




Forskningsprojekt