Nu har vi startat vårt internationella masterprogram i psykologi. Programmet är mångsidigt och ger dig möjlighet att fördjupa dina kunskaper inom olika delar av psykologin.
Filmade statistikföreläsningar
Psykologiska institutionen har i samarbete med Institutionen för data och systemvetenskap (DSV) genom Elisabet Borg tagit fram ett antal filmade föreläsningar i statistik.
Vad är psykologi?
Psykologi handlar om ett systematiskt utforskande av människors upplevelser och beteenden. Människan är en biologisk, social och kulturell varelse som söker mening och tolkar sig själv och sin situation i världen.
Vill du ha koll på läget? Varje onsdag i lunchtid, kl. 12.15-12.45, bjuder Studentavdelningen på en rad olika informations- och inspirationsföreläsningar.