Personal på avdelningen för slaviska språk

Kontaktuppgifter till personal på avdelningen för slaviska språk

Namn Titel E-post/Telefon
Andersson, Hans Doktorand hans.andersson@slav.su.se 08‑161342
Bernar, Alla Universitetsadjunkt alla.bernar@slav.su.se
Bily, Milan Professor emeritus i slaviska språk milan.bily@slav.su.se
Bodin, Per Arne Professor emeritus i slaviska språk med litterär inriktning per-arne.bodin@slav.su.se 08‑164386
Christensen, Henrik Doktorand henrik.christensen@slav.su.se 08‑163413
Dilworth, Cecilia Doktorand cecilia.dilworth@slav.su.se 08‑163342
Dobrovolskij, Dmitrij Gästprofessor dmitrij.dobrovolskij@slav.su.se
Dufwa, Fredrik Assistent fredrik.dufwa@slav.su.se 08‑163332
Elmerot, Irene Doktorand irene.elmerot@slav.su.se
Engqvist, Maria Amanuens maria.engqvist@slav.su.se
Galatsky, Natalia Doktorand natalia.galatsky@slav.su.se
Gesche, Janina Docent janina.gesche@slav.su.se 08‑163327
Grelz, Karin Samverkanskoordinator karin.grelz@su.se 08‑12076501
Hedin, Tora Prefekt tora.hedin@slav.su.se 08‑164383
Ingbrant, Renata Universitetslektor renata.ingbrant@slav.su.se 08‑163329
Jensen, Peter Alberg Professor emeritus i slaviska språk, särskilt ryska språket och litteraturen peter.alberg.jensen@slav.su.se
Johansson, Petra Lärare, Doktorand pjo@slav.su.se
Korobenko, Larysa Doktorand larisa.korobenko@slav.su.se
Ljunggren, Anna Professor i ryska anna.ljunggren@slav.su.se 08‑164381
Lundman, Zhanna Lektor, utländsk zjanna.lundman.zadorozjnaja@slav.su.se
Löflund, Emma-Lina Doktorand emma-lina.loflund@slav.su.se 08‑163331
Löfstrand, Elisabeth Docent elisabeth.lofstrand@slav.su.se 08‑163342
Malaxos, Irina Doktorand irina.malaxos@slav.su.se 08‑161342
Mendoza Åsberg, Lisa Doktorand lisa.mendoza.asberg@slav.su.se 08‑163412
Murafa, Julia Gästforskare julia.murafa@slav.su.se
Neuger, Leonard Professor emeritus i polska språket och litteraturen leonard.neuger@slav.su.se
Nilsson, Barbro Professor emerita barbro.nilsson@slav.su.se
Olofsson, Kerstin Fil.dr, lärare Kerstin.Olofsson@slav.su.se
Pereswetoff-Morath, Alexander Forskare alexander.pereswetoff-morath@slav.su.se
Persson, Gudrun Docent gudrun.persson@slav.su.se
Pöppel, Ludmila Professor ludmila.poppel@slav.su.se 08‑161221
Ringblom, Natalia Fil.dr, lärare natasha.ringblom@slav.su.se 08‑163413
Samuelsson, Thomas Doktorand thomas.samuelsson@slav.su.se
Sjökvist, Lidia Doktorand lidia.sjokvist@slav.su.se
Stiessová, Helena Timlärare helena.stiessova@slav.su.se
Teodorowicz-Hellman, Ewa Professor emerita i polska ewa.teodorowicz-hellman@slav.su.se 08‑163327
Thal, Jonas Timlärare jonas.thal@slav.su.se
Tordengren, Elena Studievägledare elena.tordengren@slav.su.se 08‑163340
Witt, Susanna Universitetslektor sanna.witt@slav.su.se
Zadencka, Maria Professor i polska språket och litteraturen maria.zadencka@slav.su.se 08‑164384
Zatorska-Rosén, Joanna Doktorand joanna.zatorska@slav.su.se 08‑163331
Zimmermann Bjersby, Åke mångsysslare ake.zimmermann@slav.su.se 08‑163332
Zorikhina Nilsson, Nadezjda Professor i slaviska språk med inriktning på modern ryska nadezjda.zorikhina@slav.su.se 08‑164975
Ågren, Mattias Fil.dr, universitetsadjunkt mattias.agren@slav.su.se