Portugisiska I i Portugal
Kursen ger grundläggande kunskaper i talad och skriven portugisiska och träning i muntlig och skriftlig färdighet. Kursen ger dessutom en bred orientering i de portugisiskspråkiga ländernas kultur och samhällsliv.
Kursen, som ges i Portugal av lokala lärare och lärare från Stockholms universitet, ger grundläggande kunskaper i talad och skriven portugisiska och träning i muntlig och skriftlig färdighet. Kursen ger därtill en bred orientering i de portugisiskspråkiga ländernas kultur och samhällsliv.
Delkurserna är:
Text och Språkstruktur I
Muntlig färdighet och interaktion
Text och Språkstruktur II
Portugisiska i världen
-
Kursupplägg
Du behöver inte ha förkunskaper i språket för att börja studera portugisiska. Under utbildningen kommer du att öva upp din språkfärdighet genom läsning av texter, träning i muntlig kommunikation och skriftliga övningar samtidigt som du systematiskt går igenom grammatiken. Du har dessutom utmärkta möjligheter att på plats förbättra din portugisiska ytterligare utöver de schemalagda lektionstillfällena.
Kursens innehåll motsvarar Portugisiska I, 30 hp på Stockholms universitet. Avslutad kurs ger behörighet till Portugisiska II.Delkurser
Delkurserna är: Text och Språkstruktur I, Muntlig färdighet och interaktion, Text och Språkstruktur II och Portugisiska i världen.
-
Schema
Schema finns tillgängligt senast en månad före kursstart. Vi rekommenderar inte utskrift av scheman då vissa ändringar kan ske. Vid kursstart meddelar utbildningsansvarig institution var du hittar ditt schema under utbildningen. -
Kurslitteratur
Observera att kurslitteraturen kan ändras fram till två månader före kursstart. -
Mer information
Lärplattform: Athena
För allmän information se Utlandskurser
-
Kontakt