Genusvetenskap I

Foto: 帅 郭 / Pixabay
På utbildningen får du lära dig om olika inriktningar såsom radikalfeminism, queer och postkolonial feminism. Vi undersöker hur normer om maskulinitet, femininitet och heterosexualitet skapas och upprätthålls, och hur de kan kopplas till maktordningar som etnicitet och klass. Dessutom undersöker vi hur genus hänger samman med våld och (o)säkerhet, nationalism och global ojämlikhet. Avslutningsvis studerar vi genus i populärkulturen.
Kursen passar dig som är intresserad av frågor om makt och rättvisa, och lämpar sig både för dig som vill läsa genusvetenskap som huvudämne och dig som vill läsa genusvetenskap som del av en utbildning.
Kursen består av tre delkurser.
Delkurser
Delkurs 1: Introduktion till genusvetenskapen 15 hp
Den första delkursen ger dig kunskap om viktiga begrepp såsom kön, genus och intersektionalitet. Du får lära dig om genusvetenskapens framväxt och vi gör nedslag i olika genusvetenskapliga områden som familj och reproduktion, maskulinitetsforskning, historiska genusrelationer samt litteratur. Varje vecka får du tillfälle att diskutera och reflektera kring veckans tema i en mindre seminariegrupp, där diskussionerna leds av en tutor som ger dig kontinuerlig återkoppling.
Delkurs 2: Stat, politik och organisation 7,5 hp
Hur kan genus hjälpa oss att förstå dagens politiska utmaningar som klimatkris, populism och ökat våld och osäkerhet? Den här delkursen ger dig kunskap om hur både politiska förhållanden och människors livsvillkor hänger ihop med genus och andra maktordningar. Teman som behandlas är demokrati och politisk representation, våld och osäkerhet, nationalism och populism samt jämställdhet och styrning. Genom seminariediskussioner och övningar ges du möjlighet att sätta kurslitteraturen i relation till både historiska och dagsaktuella politiska fenomen och frågor.
Delkurs 3: Kulturstudier 7,5 hp
Den sista delkursen riktar uppmärksamheten mot genus och kultur i olika former. Du får lära dig om forskningsfältet kritiska kulturstudier och får pröva på att anlägga ett genusperspektiv på populärkultur, konstnärlig gestaltning och digitala medier. Fokus kan till exempel ligga på musik, litteratur, film eller teater. Seminariediskussioner och studiebesök hjälper dig att fördjupa dina kunskaper och applicera dem på olika kulturella uttryck i samtiden.
Undervisning
Undervisningen sker i form av föreläsningar, seminarier och studiebesök. Deltagande på seminarier är obligatoriskt.
Examination
Delkurs 1 examineras genom skriftliga inlämningsuppgifter. Delkurs 2 examineras genom salstentamen och delkurs 3 genom hemskrivning.
Examinator
Observera att våra scheman är under konstruktion fram till en månad före kursstart och att mindre ändringar kan göras även efter det.








