Interkulturell kompetens och kommunikation

Det här är kursen för dig som vill lära dig strategier för effektiv interkulturell förståelse och kommunikation. Bilden är en tolkning av kursbeskrivningen, genererad av ChatGPT:s DALL-E
Kursen riktar sig till dig som är intresserad av interkulturell förståelse och kommunikation.
Du får lära dig mer om kulturella normer, kommunikationsstilar och tillägna dig praktiska verktyg och strategier för effektiv tvärkulturell förståelse och kommunikation.
Du får möjlighet att – enskilt och i grupp – reflektera och bearbeta dina egna erfarenheter av tvärkulturell och tvärspråklig kommunikation, samt bekanta dig med teoretiska ramverk för detta. Viktiga teman på kursen är kritiska incidenter, stereotyper, kulturchocker och kulturella barriärer.
Kursen ges digitalt och delvis parallellt med studenter vid de andra samarbetande lärosätena: Helsingfors universitet, Islands universitet, Köpenhamns universitet och Stockholms universitet.
Undervisning
Undervisningen sker i form av seminarier och digitala övningar.
Examination
Kursen examineras genom:
- aktivt deltagande i sessioner, och
- gemensamma och individuella uppgifter.
Examinator
Henrik Liljegren (examinator och kursansvarig lärare)
Välkommen att kontakta oss på studentexpeditionen!
Institutionen för lingvistik
Studentexpedition
BesöksadressRum C 378, plan 3
MottagningstiderTisdagar 9–10,
Onsdagar 13–15,
Torsdagar 13–16
TelefontiderTisdagar 9–10,
Onsdagar 13–15,
Torsdagar 9–11 och 13–16









