Internationellt tecknande
Den här distanskursen ger dig som redan behärskar teckenspråk djupare kunskaper i internationellt tecknande.
Den här kursen riktar sig till dig som redan behärskar minst ett nationellt teckenspråk och vill fördjupa dina kunskaper i internationellt tecknande.
Du får en introduktion till både teoretiska och praktiska perspektiv på internationellt tecknande, och utvecklar grundläggande färdigheter i att förstå och uttrycka dig i internationella sammanhang.
Kursen ger dig också inblick i hur internationellt tecknande kan användas i tolksituationer.
Kursen ges på distans med tre obligatoriska fysiska träffar.
Undervisning
Undervisningen sker i form av föreläsningar, seminarier och övningar. Undervisningen sker på svenskt teckenspråk och internationellt tecknande.
Examination
Kursen examineras genom en inlämningsuppgift och slutprov bestående av komponenterna språkproduktion och språkförståelse.
Examinationen sker på svenska, engelska, svenskt teckenspråk eller internationellt tecknande.
Betygskriterier Internationellt tecknande pdf, 177.1 kB. (177 Kb)
Examinator
Ingela Holmström (examinator och kursansvarig lärare)
Välkommen att kontakta oss på studentexpeditionen!
Institutionen för lingvistik
Studentexpedition
BesöksadressRum C 378, plan 3
MottagningstiderTisdagar 9–10,
Onsdagar 13–15,
Torsdagar 13–16
TelefontiderTisdagar 9–10,
Onsdagar 13–15,
Torsdagar 9–11 och 13–16









