Teckenspråkslingvistik V
På Teckenspråkslingvistik V fördjupas dina kunskaper i teckensspråksgrammatik. Begreppet gester och deras förekomst i språk studeras och vi går igenom språkdokumentation och korpuslingvistisk metod.
Som student får du praktisk träning i korpuskonstruktion och kunskaper om hur korpusar används för empiriska undersökningar av språkliga fenomen.
Delkurser
Kursen består av två delkurser om vardera 7,5 hp.
Delkurs 1: Teckenspråksteori, 7,5 hp
Delkursen ger en fördjupning i teckenspråksteori. Vidare studeras förekomsten av gester i teckenspråks- och talspråkskommunikation.
Delkurs 2: Uppsatsförberedande kurs 7,5 hp
I delkursen utvecklar studenten sin förmåga att söka, läsa, värdera och sammanfatta forskning inom teckenspråk, samt förbättrar sin kompetens i att läsa och skriva akademiska texter, med särskilt fokus på att referera tidigare forskning. Kursen innefattar även studier av grundläggande metodologiska frågor och ger vägledning i planering av språkvetenskapliga projekt, med stöd av resurser tillgängliga vid Stockholms universitet.
Undervisning
Undervisningen består av föreläsningar och seminarier.
Examination
Teckenspråksteori examineras genom en digital tentamen och en inlämningsuppgift.
Uppsatsförberedande kurs examineras med skriftliga inlämningsuppgifter och en muntlig redovisning.
Examinator
Pia Simper Allen (examinator Teckenspråksteori och helkursansvarig)
Krister Schönström (examinator Uppsatsförberedande kurs)
Välkommen att kontakta oss på studentexpeditionen!








