EdTech fungerar – men bara med rätt pedagogik
IIES forskare Laia Navarro-Sola är medredaktör för en större ny litteraturöversikt om utbildningsteknologi (EdTech) i låg- och medelinkomstländer.
%20NavarroSola%20SMALL.jpg)
Laia Navarro-Sola. Foto: Hanna Weitz/IIES.
Publicerad på VoxDevLit sammanfattar översikten "Education Technology" forskningsläget om hur teknik påverkar lärande, undervisning och skolstyrning i låg- och medelinkomstländer.
Laia och hennes medförfattare betonar att teknik inte är en snabb lösning i sig. Effekterna beror på hur tekniken används och vilket pedagogiskt innehåll den bär. Storskaliga satsningar på enbart datorer eller surfplattor ger sällan bättre resultat och kan till och med försämra lärandet.
Översikten lyfter i stället fram insatser som visat sig fungera väl:
- personlig datorstödd inlärning (som komplement till undervisning),
- videobaserad undervisning med lärarstöd,
- informationssystem, fjärrundervisning och digitala bedömningsverktyg som stärker styrning och kommunikation.
Slutsatsen är tydlig: EdTech fungerar bäst när den kompletterar (inte ersätter) lärare, pedagogik och skolorganisering.
Senast uppdaterad: 2025-12-10
Sidansvarig: Institutet för internationell ekonomi