Laura Caligaris doktorsavhandling: Vad är problemet med illustrerade matematiska textuppgifter?
Laura Caligari har en bakgrund som låg- och mellanstadielärare i matematik och svenska som andraspråk. Den 19 december disputerade hon med avhandlingen "What’s the Problem with Illustrated Mathematical Word Problems?"– där hon undersöker matematiska textuppgifters komplexitet.

Laura Caligari. Foto: Privat.
Vad handlar din avhandling i huvudsak om?
”Min avhandling handlar om matematiska textuppgifter – alltså uppgifter där elever behöver läsa och tolka en text, förstå en bild och ett vardagligt sammanhang – samtidigt som de ska använda matematik för att lösa ett problem. Jag har undersökt hur sådana uppgifter fungerar i undervisning, och särskilt i flerspråkiga klassrum.
I stället för att betrakta textuppgifterna som neutrala och okomplicerade visar jag hur de består av flera samverkande delar, som språk, bilder, kulturella antaganden och undervisningspraktiker. Tillsammans påverkar dessa delar hur eleverna förstår uppgifterna, och vilka elever som faktiskt får möjlighet att lyckas.”
Hur kom det sig att du valde att fokusera just på detta ämne?
”När jag arbetade som lärare upplevde jag ofta att matematiska textuppgifter var svåra att undervisa om. Elever kunde fastna på väldigt olika sätt, och det var inte alltid uppenbart varför.
När jag började titta närmare på elevernas lösningar och resonemang blev det tydligt att svårigheterna sällan handlade om enbart matematik. Ofta handlade svårigheterna snarare om språket i texten, hur eleverna tolkade bilden, eller vilka förkunskaper och erfarenheter uppgiften förutsatte. Det gjorde mig nyfiken på vilken roll den här typen av uppgifter faktiskt spelar i klassrummet – och för vilka elever de fungerar bra, och för vilka de skapar hinder.”
Kan du säga något om dina resultat? Var det något som förvånade dig?
”Ett centralt resultat i min avhandling är att illustrerade matematiska textuppgifter inte enbart prövar elevers matematikkunskaper. De bygger också på språkliga och kulturella normer som ofta tas för givna i undervisningen. För flerspråkiga elever kan det innebära att de hamnar i svårigheter eller utanför, trots att de egentligen har en god matematisk förståelse.
Något som förvånade mig var hur aktivt matematiska textuppgifter faktiskt kan forma hela undervisningssituationen. De är inte bara passiva bärare av innehåll som eleverna ska 'ta sig igenom' för att lösa uppgiften. Text och bild kan till exempel uppmuntra vissa tolkningar men samtidigt begränsa andra, eller leda elevernas uppmärksamhet bort från det matematiska resonemanget. På så sätt 'agerar uppgiften aktivt' i klassrummet – och påverkar både elevernas arbete och lärarens undervisning, snarare än att enbart fungera som ett neutralt underlag för att testa kunskaper.”
Vad var roligast med att göra din undersökning?
”Det mest intressanta var att få undersöka något som är så vardagligt i skolans praktik att det sällan ifrågasätts. Genom att granska detaljer i texter och bilder blev det tydligt hur mycket som faktiskt pågår i en enda matematikuppgift.
Jag uppskattade också möjligheten att få arbeta med flera olika forskningsansatser, från klassrumsobservationer och elevintervjuer till mer experimentella och kreativa metoder. Att få följa hur en till synes enkel uppgift kan fungera på helt olika sätt beroende på sammanhang, elever och undervisning – var både utmanande och inspirerande. Samtidigt var det värdefullt att kunna förena mina erfarenheter som lärare med teoretiska perspektiv som öppnade upp för nya sätt att tänka på, och förstå undervisning.”
Vad hoppas du att din avhandling ska bidra till?
”Jag hoppas att avhandlingen ska bidra till ett perspektiv där elevers svårigheter inte förstås som individuella brister, utan som något som uppstår i mötet mellan undervisning, material och sammanhang. Det perspektivet genomsyrar hela avhandlingen, och förhoppningen är att min studie ska bidra till en fördjupad förståelse för varför matematiska textuppgifter kan upplevas som svåra.
Jag hoppas också att avhandlingen ska bidra till att lärare, lärarutbildare och läromedelsförfattare blir mer medvetna om hur textuppgifter är konstruerade och hur de kan fungera olika för olika elever. För mig har det varit viktigt att inte försöka 'lösa' textuppgifternas komplexitet med enkla förklaringar eller snabba lösningar, utan istället stanna kvar vid det som är svårt att fånga. Jag hoppas att detta perspektiv kan inspirera till mer nyfikenhet, eftertanke och omsorg i mötet med eleven och deras olika sätt att förstå och delta i matematik.
Avhandlingen har inte för avsikt att peka ut rätt eller fel sätt att undervisa, utan om att synliggöra hur undervisningsmaterial, språk, bilder och elevers erfarenheter alltid samverkar.”
Vad har du för planer framöver? Och har din avhandling påverkat dig i någon riktning?
”Avhandlingen har verkligen förändrat hur jag ser på undervisning, forskning och utbildning i stort, och den har kanske till och med gjort mig ännu mer nyfiken på hur matematik, språk och undervisningsmaterial samverkar i klassrummet. Framöver vill jag fortsätta arbeta i gränslandet mellan praktik och forskning, där jag kan förena lärarens erfarenheter med teoretiska perspektiv – och på så sätt bidra både till ökad förståelse och till utveckling av undervisningen.”
Ladda ner och läs Lauras avhandling
What’s the Problem with Illustrated Mathematical Word Problems?
Senast uppdaterad: 2026-01-22
Sidansvarig: Institutionen för ämnesdidaktik