Forskarnas uppmaning till julfirarna: Ät inte utrotningshotad ål
Julfirandet står för dörren, och för vissa är fortfarande ål ett givet inslag på julbordet. Trots att en ny studie visat att utrotningsrisken ökat ytterligare, beslutade EU:s ministerråd nyligen att tillåta ålfiske även nästa år – i strid med den vetenskapliga rådgivningen. ”Om inte politikerna tar sitt ansvar och stoppar ålfisket så måste åtminstone vi konsumenter göra vad vi kan och avstå från ål på julbordet”, säger Sara Söderström, fiskforskare vid Östersjöcentrum.

Trots att ålen är utrotningshotad säljs den fortfarande på vissa håll. Foto: Johanna Häger/Mostphotos
11–12 december samlades EU:s ministerråd för att bland annat besluta om nästa års ålfiske. Resultatet av förhandlingarna blev att gällande regelverk fortsätter även nästa år. Det innebär att fritidsfiske efter ål ska vara förbjudet och att alla EU-länderna ska införa sex månader långa fiskestopp under ålens vandringsperiod, för att skydda den lekvandrande ålen. Reglerna innebär dock flera möjligheter till avbrott i dessa stopp, vilket gör att de inte utgör ett tillfredställande skydd för den lekvandrande ålen.
– Det är tydligt att man inte tar den akuta situationen på allvar, säger fiskforskare Henrik Svedäng vid Östersjöcentrum, vars egen studie bekräftar att ålpopulationen i norra Europa fortsatt att minska drastiskt de senaste decennierna.
För Östersjöländerna gäller att om de inte kommer överens om en gemensam stopperiod, eller perioder, så infaller sexmånadersstoppet 15 september 2026 – 15 mars 2027. Denna period täcker dock inte in hela ålens lekvandring, visar bland annat Östersjöcentrums sammanställning av landningsdata från Sverige och Danmark, som nyligen presenterades i ett policy memo.
– Det är mycket beklagligt att många av EU-länderna, inklusive Sverige, är så inriktade på att skydda fisket att de missar att skydda den fisk som det är beroende av. Situationen för den europeiska ålen är verkligen akut. Då duger det inte att länderna i södra och norra Europa käbblar om huruvida glasål eller vuxen ål är viktigast att skydda, eller att man planerar för att förbättra livsmiljöer, säger Henrik Svedäng.
I Sverige framhålls ofta den kultur som finns kring ålfisket och kring ätandet av ål som ett viktigt argument för att tillåta fortsatt fiske. För många är ålen fortfarande ett viktigt inslag på julbordet.
– Att fira jul genom att äta ett utrotningshotat djur är inte rimligt, även om det är tradition. Försvinner ålen så försvinner även ålakulturen i dess nuvarande form, säger fiskforskare Sara Söderström.
Förra året fångades omkring 150 ton ål i det svenska fisket, varav 93 ton längs Östersjökusten. Det motsvarar 150 000 vuxna ålar, varav åtminstone de 93 000 som fångades vid kusten annars skulle ha haft tämligen goda möjligheter att nå Sargassohavet och bidra till beståndets fortlevnad.
– Att stoppa fisket är den mest effektiva lösningen för att öka skyddet av ålen. Det visas av det stoppade gulålsfisket på svenska västkusten, där förekomsten av större gulål ökat markant sedan stoppet infördes 2012, säger Henrik Svedäng.
Henrik Svedäng är kritisk till att Sveriges landsbygdsminister i en nyligen publicerad debattartikel uppmanade svenskarna att köpa ål till julbordet, något ministern beskrev som en ”kulturgärning”.
– Det är mycket anmärkningsvärt att en ansvarig minister uppmuntrar människor att äta utrotningshotade djur. Jag hoppas att de flesta människor är klokare än så, säger han.
Text: Lisa Bergqvist
Senast uppdaterad: 2026-05-07
Sidansvarig: Stockholms universitets Östersjöcentrum