Podd #18 – Fake news, kunskapsresistens & Svenska akademien
Kunskapshotet breder ut sig över världen, vilket kan hota hela vår existens. Varför vill man inte tro på korrekt information och vem kan man lita på? Vilken roll har universiteten och biblioteken i tider som präglas av kunskapsresistens och desinformation?
Att tro på kunskapens värde kan betyda att man tror på mänskligt liv och demokrati. I vår tid nu breder kunskapshotet ut sig över världen vilket kan leda till ett hot mot hela vår existens. Varför vill man inte tro på korrekt information och vem kan man lita på? Vilken roll har universiteten och biblioteken i tider som präglas av kunskapsresistens och desinformation?
I höstens första avsnitt av Universitetsbibliotekets podd Bakom Bokhyllan möter du Åsa Wikforss, professor i teoretisk filosofi vid Stockholms universitet och nyligen invald som ledamot i Svenska akademien. Hör en filosofs perspektiv på kunskapsresistens och vilka motmedel som finns mot sådant.
Avsnittet publicerades 2019-09-12.
Senast uppdaterad: 2025-09-17
Sidansvarig: Stockholms universitetsbibliotek