Examinatorer vid Historiska institutionen
Här hittar du examinatorer för Historiska institutionens utbildningar per termin.
Här syns examinatorer för samtliga utbildningar vid Historiska institutionen vårterminen 2024. För examinatorer för tidigare terminer, se pdf-filerna för respektive termin.
Examinatorer Historiska institutionen, VT 2023 (310 Kb)
Examinatorer Historiska institutionen HT22 (326 Kb)
Examinatorer Historiska institutionen, VT 2022 (315 Kb)
Kurser på grundnivå, dagtid
Examinatorer för institutionens kurser på grundnivå som är schemalagda på dagtid.
Historia I
Delkurs 1
Johan Bergman
Nils Edling
Erik Bodensten
Birgit Tremml-Werner
Inka Timosaari
Carl Wærn-Carlsson
Delkurs 2
Inka Timosaari
Heiko Droste
Anton Runesson, medrättande
Margaretha Nordquist, medrättande
Delkurs 3
Mats Hallenberg
Birgit Tremml-Werner
Erik Bodensten
Paul Borenberg, medrättande
Pontus Folkesson
Delkurs 4
Johan Bergman
Pär Frohnert
Helena Tolvhed
Olof Bortz, medrättande
Ragni Svensson
Sune Bechmann Pedersen
Historia II
Delkurs 1
Nils Edling
Johan Bergman
Håkan Forsell
Mats Hallenberg
Delkurs 2
Ricardo F. González, medrättande
Inka Timosaari
Anton Runesson, medrättande
My Hellsing
Hannes Rolf, medrättande
Anders Ahlbäck
Delkurs 3
Sune Bechmann Pedersen
Carl Wærn-Carlsson
Inka Timosaari
Johan Bergman
Elisabeth Elgán
Heiko Droste
Delkurs 4
Mari Eyice, medrättande
Carl Wærn-Carlsson
Inka Timosaari
Paul Borenberg, medrättande
Elisabeth Elgán
Erik Bodensten
Kandidatkurs/Historia III
Delkurs 1
Mattias Tydén
Aryo Makko
Jens Ljunggren
Delkurs 2
Aryo Makko
Birgit Tremml-Werner
Jens Ljungren
Delkurs 3
Anders Ahlbäck
Yrkesförberedande praktik (HI6200)
Delkurs 1:
Elisabeth Elgán
Delkurs 2:
Magnus Linnarsson
Anton Runesson, medrättande
Kurser på grundnivå, kvällstid
Examinatorer för institutionens kurser på grundnivå som är schemalagda på kvällstid.
Historia I, del 2
Delkurs 1:
Anton Runesson
Delkurs 2:
Pär Frohnert
Fristående kurser
HI1316: Stockholms historia, 15 hp
Hannes Rolf, medrättande
Magnus Linnarsson
HI1343: Genus i historien
Ragni Svensson
Kurser på avancerad nivå
Listorna gäller VT 2024.
HI9202: Examensarbete, uppsatskurs
Karin Sennefelt
Pär Frohnert
HI8108: Teorikurs
Anders Ahlbäck
HI8037: Paleografi
Inka Timosaari
HI8080: Historiska klimatförändringar och deras samhällspåverkan
Fredrik Charpentier Ljungquist
HI8089: Tidens gång. Historiska regimer och samhällets minnen
Håkan Forsell
Heiko Droste
HI8084: Det medeltida Rom – Den eviga staden där forntid och framtid möts
Håkan Forsell
Ämneslärarprogrammet termin 4
Delkurs 1:
Johan Bergman
Delkurs 2:
Steven Dahl
Delkurs 3:
Margaretha Nordquist
Delkurs 4:
Hans Olofsson
Kulturvetenskapliga utbildningar
Listorna gäller för VT 2024.
Kulturvetarprogrammet: Baskurs
Delkurs 1:
Johan Bergman
Ragni Svensson
Delkurs 2:
Ragni Svensson
Lenita Kefala, medrättande
Delkurs 3:
Mikael Janvid
Delkurs 4:
Ragni Svensson
Anna Laine
Kulturvetarprogrammet: Tillämpningstermin
Delkurs 1:
Anna Laine
Delkurs 2:
Anna Laine
Delkurs 3:
Anna Laine
Förlagskunskap
Delkurs 5:
Jerry Määttä
Ragni Svensson
Delkurs 6:
Ragni Svensson
Jerry Määttä
Delkurs 7:
Ragni Svensson
Forskarutbildning
Metodkurs:
Elisabeth Elgán
Individuella läskurser:
Karin Sennefelt
Kontakt
Studierektorer
Institutionens studierektorer planerar våra utbildningar. De har ansvar för program och kurser på grund-, avancerad och forskarnivå.
Vi har flera studierektorer beroende på vilket program, kurs eller nivå det gäller.
Docent
Senast uppdaterad: 19 december 2023
Sidansvarig: Historiska institutionen