Vill du bidra till vetenskaplig metodutveckling?

Vi söker dig som är universitetslärare på SU, KTH eller KI, som vill delta i ett samtal i fokusgrupp om erfarenheter av mötet med studenter.

Lärare och studenter.

Foto: Kristian Pohl.

Samtalet är en pilotstudie för metodutveckling inför en större studie. Vi söker därför dig som är universitetslärare (t.ex. lektor, adjunkt, professor, doktorand med undervisningserfarenhet), som har arbetat med detta i minst tre år.

  • Ditt primära undervisningsspråk ska vara svenska, och samtalet kommer att ske på svenska.
  • Du ska däremot inte ha en bakgrund inom språkvetenskap.

Vi kommer spela in samtalet för att kunna analysera och utvärdera metoden, men inga andra personuppgifter samlas in eller sparas. Generell information om studentinteraktion och undervisning kommer däremot att samlas in.

När? Var? Hur?

Denna fokusgrupp förväntas ta max två timmar (inklusive fika!), och kommer att äga rum i OpenLabs lokaler (nära Tekniska högskolans tunnelbanestation) efter lunch den 13 november. Ingen förberedelse krävs.


Kontakt

Hör av dig till Julia Forsberg om du är intresserad eller har frågor!
julia.forsberg@su.se

Ansvariga för studien är
Julia Forsberg, Stockholms universitet
Johan Gross, Högskolan Väst

Senast uppdaterad: 2026-09-11

Sidansvarig: Institutionen för svenska och flerspråkighet