Rekryteringsgrupp

Rekryteringsgrupp

Fyll i formuläret nedan för att skicka "Rekryteringsgrupp" till en vän..

Skicka "Rekryteringsgrupp" till en vän.

Captcha

För att vara säker på att denna funktion inte missbrukas ber vi att du identifierar dig genom att använda captcha-funktionen nedan.

Tillbaka till artikeln

Kontakt

Ledningssekretariatet

Anna Riddarström, utredare

E-post: anna.riddarstrom@su.se

Vem gör vad i rekryteringsprocessen?

Universitetsstyrelsen – fattar beslut om vilken typ av process som ska inledas, om kravprofil och om slutligt förslag på rektor som lämnas till regeringen.

Rekryteringsgruppen – håller samman processen med rekrytering av rektor, svarar för att hörande av lärare, övriga anställda och studenter sker genom hörandeförsamlingen och lämnar förslag på rektor till universitetsstyrelsen. Gruppen består av nio ledamöter, tre utsedda av universitetsstyrelsen, varav en utses till ordförande, tre utsedda av hörandeförsamlingen, två utsedda av studentkåren och en av personalorganisationerna.

Hörandeförsamlingen – har en rådgivande funktion och ska yttra sig över förslag till ny rektor. Församlingen består av 60 ledamöter, varav 36 är utsedda av lärarna, 12 av övriga anställda och 12 av studenter.

Regeringen – fattar det slutliga och formella beslutet om ny rektor.