Studera med funktionsnedsättning

  1. Du är här:
  2. Start
  3. Stockholms universitet
  4. Utbildning
  5. Studera med funktionsnedsättning
Studera med funktionsnedsättning - en guide

Ansök om stöd och anpassningar

Stockholms universitet erbjuder dig som har en dokumenterad varaktig funktionsnedsättning särskilt pedagogiskt stöd under studierna.

Studenter

Stödformer och hjälpmedel

Här finner du information om de vanligaste stödformerna och hjälpmedlen.

Glada studenter framför bärbar dator Foto: Eva Dalin

Guide för studenter med funktionsnedsättning

Du kan ladda ned vår guide för studenter med funktionsnedsättning eller bläddra i den digitalt här på vår webb.

Till mentorer, lektörer, antecknare och tentamensvakter

Särskilt pedagogiskt stöd

Kontakt:

Tidsbokning och frågor
Har du dyslexi, kontakta dyslexi@su.se
Har du en annan funktionsnedsättning, kontakta studentstod@su.se

Hitta hit

Drop-in tisdagar kl 14-16
Hos samordnare, dyslexipedagog och resursrumsansvarig, rum 234-242
Hus Beta, Studenthuset

Telefontid
Onsdagar kl 13-14
Telefonnummer: 08-16 17 80

Studiebesöksansvarig
Karin Dahl
Tel: 08-16 2114
E-post: karin.dahl@su.se

Gruppledare och dyslexipedagog
Elisabeth Åman
Rum 236, hus Beta, Studenthuset
Tel: 08-16 21 11
E-post: dyslexi@su.se

Samordnare av särskilt pedagogiskt stöd 
Åsa Ferm           Rum 234
Erika Lempke     Rum 235
Carin Josephson Rum 238
Anne Jansson     Rum 239
Karin Dahl          Rum 240
E-post: studentstod@su.se

Plats: Hus Beta, plan 2, Studenthuset

Pedagogisk konsult, synnedsättning
Kjell Johansson
Rum 237, hus Beta, Studenthuset
Tel: 08-16 17 82
E-post: kjell.johansson@su.se

Resursrum
Resursrumsinfo
E-post:resursrum@su.se

Resursrumsbokning
Carin Josephson
E-post: carin.josephson@su.se

Programvara och utrustning i resursrum
Jorge Moreno
E-post: jorge.moreno@su.se

Rådgivning om digitala studieverktyg & hjälpmedel
Claro studieverktyg, appar och tillägg
Erika Lempke erika.lempke@su.se

Claro talsyntes och rättstavningsprogram
Carin Josephson carin.josephson@su.se