Forskningsprojekt Att utforska XR för personer med afantasi

Om du blundar, kan du då föreställa dig ett rött äpple? Ungefär fyra procent av världens befolkning kan inte göra det. Denna oförmåga att skapa mentala bilder kallas afantasi. I det här projektet utforskar vi hur immersiva digitala medier kan erbjuda alternativa former av fantasi och visuella mentala bilder.

I projektet undersöks hur immersiv teknik kan stötta personer med afantasi i vardagliga aktiviteter, som navigering eller teckning.

Det här projektet syftar till att samla in empiriskt material och data för explorativ design och forskningsarbete om hur immersiv teknik kan stödja personer med afantasi. Till sådan teknik räknas XR (utökad verklighet, eller extended reality på engelska), AR (förstärkt verklighet, eller augmented reality på engelska) och VR (virtuell verklighet, eller virtual reality på engelska).

Afantasi är en kognitiv variation som innebär avsaknad av, eller kraftigt minskad förmåga att skapa, visuella mentala bilder. Det påverkar hur individer föreställer sig miljöer, minnen och framtidsscenarier, och hur de ägnar sig åt exempelvis meditation, kreativt skapande eller planering. Ungefär fyra procent av befolkningen uppskattas ha afantasi, men tillståndet är fortfarande relativt outforskat. Vi saknar kunskap om dess konsekvenser för vardagsliv och kognitiva strategier.

Projektet bygger på antagandet att personer med afantasi utvecklar alternativa kognitiva strategier för att kompensera för bristen på visuella mentala bilder. Genom att använda XR-teknik som externa, immersiva visualiseringsverktyg undersöker vi hur sådana strategier kan förstås, stödjas och vidareutvecklas för att möjliggöra rika visuella upplevelser.

Projektet fokuserar på att vetenskapligt undersöka hur personer med afantasi upplever och använder visuella representationer i kognitiva uppgifter. Vi intresserar oss också för hur dessa upplevelser kan stödjas genom immersiva teknologier inom utökad verklighet (XR), såsom förstärkt och virtuell verklighet (AR och VR). I stället för diagnostiska syften fokuserar projektet på kognitiv variation och på att utveckla ny kunskap om hur personer med begränsad eller obefintlig förmåga att skapa mentala bilder hanterar uppgifter som traditionellt kräver visuell mental representation.

Projektet syftar till att fördjupa den vetenskapliga förståelsen av sambandet mellan intern mental visualisering och externa visuella representationer, och hur XR kan fungera som ett kognitivt stöd eller förstärkande verktyg för alternativa strategier. Särskild vikt läggs vid att förstå hur individer med afantasi använder icke-visuella strategier – till exempel verbala, rumsliga eller analytiska representationer – och hur dessa strategier kan kompletteras eller förändras genom interaktion med immersiva visuella miljöer.

För att uppnå detta utvecklar och undersöker vi empiriskt XR-baserade forskningsprototyper och experimentella uppgifter som möjliggör systematiska jämförelser mellan deltagare med varierande grad av mental bildförmåga. Genom att variera graden av immersiv visualisering och interaktivitet i XR-miljöer syftar projektet till att identifiera hur olika former av extern visualisering påverkar kognitiv prestation, upplevelse och strategival, och hur dessa effekter skiljer sig mellan personer med och utan afantasi.

Samtidigt adresserar projektet ett tydligt kunskapsgap om hur sådan teknik interagerar med individuella skillnader i mental visualiseringsförmåga. Genom att närma sig afantasi ur ett datavetenskapligt och interaktionsdesignbaserat perspektiv bidrar projektet med nya teoretiska och empiriska insikter till forskning om kognitiv inkludering.

Medlemmar