Stockholms universitet logo, länk till startsida

Press och media

Presskontakter är ett stöd för dig som arbetar som journalist eller inom media. Här hittar du bland annat presskontakter, pressbilder och kontaktuppgifter till experter vid Stockholms universitet.

Här når du också vårt pressrum samt kan prenumerera på universitetets nyhetsbrev.


Universitetets centrala presstjänst

Universitetets presstjänst förmedlar aktuella händelser från Stockholms universitets forskning, utbildning och övrig verksamhet.

Presstelefonen bemannas vardagar kl. 7-21 samt helger kl. 8-21. För ärenden som inte är av akut natur, vänligen ring under kontorstid eller mejla.

Presstelefon: 08-16 40 90
E-post: press@su.se 

För redaktionella frågor, skicka e-post till redaktion@su.se 

Följ oss på Twitter

Fia Rolfsdotter (tjänstledig)
Karin Tjulin, pressekreterare och gruppledare
Johnny Bergenholtz-Foglander, pressekreterare
Per Larsson, kommunikatör och redaktör
Stefan Nyman, kommunikatör och presskontakt
Hanna Hellzén Cramér, kommunikatör 
Annika Hallman, kommunikatör, presskontakt och redaktör
Anna-Karin Landin, kommunikatör och presskontakt
Anette Gärdeklint Sylla, kommunikatör

Vid universitetets lärarutbildning, fakulteter samt vid vissa institutioner, centra och institut finns kontaktpersoner för pressfrågor. De besvarar frågor under kontorstid, övriga tider hänvisas till den centrala presstjänsten.

Lärarutbildningen

Gunilla Nordin, pressekreterare
Telefon: 08-16 18 70
Mobil: 0732-70 43 19
E-post: gunilla.nordin@su.se

Stockholms universitetsbibliotek

E-post: redaktionen.sub@su.se

Fakulteter

Juridiska fakulteten
Staffan Westerlund (tjänstledig)
David Assadkhan
Telefon: 08 -16 12 82
Mobil: 072-147 30 93
E-post: david.assadkhan@juridicum.su.se

Naturvetenskapliga fakulteten
Lina Enell
Telefon: 08-16 39 04
Mobil: 070-21 97 828
E-post: lina.enell@su.se

Samhällsvetenskapliga fakulteten
Rebecca Röhlander
Telefon: 08-16 15 21 (kopplad till mobil)
E-post: rebecca.rohlander@su.se

Humanistiska fakulteten
Anna Frykholm
Telefon: 08-12 07 62 59 (kopplad till mobil)
E-post: anna.frykholm@su.se

Institutioner

Barn- och ungdomsvetenskapliga institutionen med Centrum för barnkulturforskning
Ylva Carlsdotter
Telefon 08-120 762 36
E-post: ylva.carlsdotter@buv.su.se 

Filosofiska institutionen
Gösta Grönroos
Telefon: 16 33 21
E-post: Gosta.Gronroos@philosophy.su.se

Fysikum
Daniel Axelsson
E-post: daniel.axelsson@fysik.su.se

Företagsekonomiska institutionen
Maria Ekström Stoetzer
Telefon: 072-146 29 60
E-post: maria.stoetzer@sbs.su.se

Historiska institutionen
Anders Ståhlberg
Telefon: 08-16 43 67
E-post: anders.stahlberg@historia.su.se

Institutionen för arkeologi och antikens kultur
Ylva Holmberg Jansson
Telefon: 08-674 77 50
E-post: ylva.holmberg.jansson@ark.su.se 

Maria Lowe Fri
Telefon: 08- 16 31 34
E-post: red@archaeology.su.se

Institutionen för Asien-, Mellanöstern- och Turkietstudier
Ulrica Nordström
Telefon: 08-16 43 56
E-post: ulrica.nordstrom@su.se 

Institutionen för biokemi och biofysik 
Alexander Tuuling
Telefon: 08-16 19 76
E-post: alexander.tuuling@dbb.su.se 

Institutionen för ekologi, miljö och botanik
Amanda González-Bengtsson
Telefon: 070-012 67 29
E-post: amanda.bengtsson@su.se

Institutionen för data- och systemvetenskap
Angela Westin
Telefon: 08-16 37 46
E-post: angela@dsv.su.se 

Institutionen för etnologi, religionshistoria och genusvetenskap
Henning Brüllhoff
Telefon: 08-674 73 09
E-post: henning.brullhoff@erg.su.se

Institutionen för folkhälsovetenskap
Ulla Bjursäter
Telefon: 08-16 23 42
E-post: ulla.bjursater@su.se

Institutet för internationell ekonomi
Hanna Weitz
Telefon: 08-16 31 02
E-post: hanna.weitz@iies.su.se

Institutionen för kultur och estetik
Joanna Bong Lindström
Telefon: 08-16 35 37
E-post: joanna.lindstrom@su.se

Institutionen för lingvistik
Karin Lindahl
Telefon: 08-16 29 37
E-post: karin.lindahl@ling.su.se

Institutionen för material- och miljökemi
Charlotte Boegård
Telefon: 08-16 37 13
E-post: charlotte@kol.su.se 

Institutionen för mediestudier
Svante Emanuelli
Telefon: 08-16 44 18  
E-post: svante.emanuelli@ims.su.se

Institutionen för miljövetenskap 
Stella Papadopoulou
Telefon: 08-674 70 11, Mobil: 070-180 8234
E-post: Stella.Papadopoulou@aces.su.se

Institutionen för naturgeografi
Malin Stenberg de Serves
Telefon: 08-16 10 52, 070-618 25 35
E-post: malin.stenberg@natgeo.su.se 

Institutionen för pedagogik och didaktik
Solveig Hauser
Telefon: 08-12 07 63 42
E-post: solveig.hauser@edu.su.se

Institutionen för slaviska och baltiska språk, finska, nederländska och tyska
Åke Zimmerman
Telefon: 08-16 33 32  
E-post: ake.zimmermann@slav.su.se 

Institutet för social forskning
Daniel Bergnér Rossetti
Telefon: 08-16 35 84
E-post: daniel.rossetti@sofi.su.se

Institutionen för socialt arbete – Socialhögskolan
Ingrid Tinglöf
Telefon: 08-16 29 65
E-post: ingrid.tinglof@socarb.su.se 

Institutionen för språkdidaktik
Hilda Bergmar
Telefon: 08-120 766 99
E-post: hilda.bergmar@isd.su.se 

Institutionen för svenska och flerspråkighet
Pia Nordin
Telefon: 08-16 31 42  
E-post: pia.nordin@su.se  

Kriminologiska institutionen
Emma Sundkvist
E-post: emma.sundkvist@criminology.su.se

Meteorologiska institutionen
Marianne Lagerklint
Telefon: 08-16 25 34
E-post: marianne.lagerklint@misu.su.se

Psykologiska institutionen
Philip Stenström
Telefon: 08-16 41 67
Mobil: 072-148 20 58
E-post: philip.stenstrom@psychology.su.se

Maria Larsson
Telefon: 08-16 39 37  
E-post: marlar@psychology.su.se

Romanska och klassiska institutionen
David Garcia Lopez
Telefon: 08-16 15 86
E-post: david.garcia@su.se

Socialantropologiska institutionen
Lovisa Wahlsten
Telefon: 08-16 36 35
Mobil: 076-062 76 69
E-post: lovisa.wahlsten@socant.su.se

Sociologiska institutionen och Demografiska institutionen
Leila Zoubir
Telefon: 08-16 29 85 (kopplad till mobil)
E-post: leila.zoubir@sociology.su.se

Specialpedagogiska institutionen
Eva Lundin
Telefon: 08-120 764 14
E-post: eva.lundin@specped.su.se 

Statistiska institutionen
Jenny-Leontine Rosen
Telefon: 08-16 29 81  
E-post: jenny.rosen@stat.su.se 

Statsvetenskapliga institutionen
Sofie Trosell
Telefon: 08‑16 31 37
Mobil: 0734-60 46 09
E-post: sofie.trosell@statsvet.su.se

Centra och institut

Bolincentret
Annika Granebeck
Telefon: 08-674 78 37, 0721-48 91 49
E-post: annika.granebeck@su.se

Stockholm Resilience Centre
Sturle Hauge Simonsen
Telefon: 08-674 74 28
E-post: sturle.hauge.simonsen@stockholmresilience.su.se

Stressforskningsinstitutet och Stockholm Stress Center
Christian Portin
Telefon: 08-55 37 89 40
Mobil: 073-707 89 40
E-post: christian.portin@su.se

Östersjöcentrum
Annika Tidlund
Telefon: 08-16 37 18
E-post: annika.tidlund@su.se

Henrik Hamrén
Telefon: 08-16 31 09 
E-post: henrik.hamren@su.se

 

Här nedan hittar du länkar till sidor med experter inom olika områden. Saknar du någon expert/något område kan du kontakta den centrala presstjänsten. 

Coronavirus och pandemier

Vid Stockholms universitet finns forskare som kan svara på frågor om olika aspekter av pandemier med anledning av coronavirusutbrottet.

Coronavirus och pandemier – expertlista

Presidentvalet i USA – experter vid Stockholms universitet

Stockholms universitet har ett antal forskare som kan kommentera presidentvalet och valresultatet i USA ur olika perspektiv. Det kan handla om valsystem, ekonomi och politik liksom om medier, kampanjspråk och opinionsundersökningar.
Presidentvalet i USA – expertlista

Halloween och Allhelgonahelgen

Stockholms universitet har ett antal forskare som gärna svarar på frågor sina respektive ämnen, alla med koppling till Halloween eller Allhelgonahelgen.

Halloween och Allhelgonahelgen – expertlista

Biologisk mångfald

Vid Stockholms universitet finns forskare som kan svara på frågor om biologisk mångfald utifrån många olika aspekter.

Biologisk mångfald – expertlista

Brexit och EU

Lista på experter vid universitetet som gärna svarar på frågor om potentiella konsekvenser av ett brittiskt utträde ur EU.

Brexit och EU – expertlista

Högtider, ceremonier och ritualer

Här listas forskare vid Stockholms universitet som kan svara på frågor om högtider, ceremonier och ritualer.

Högtider, ceremonier och ritualer – expertlista

Internationella kvinnodagen

Här finns ett urval av forskare vid Stockholms universitet med forskning inriktad på frågor som relaterar till Internationella kvinnodagen.

Internationella kvinnodagen – expertlista

Jul, nyår och vinter

Vem står för arbetet i hemmet under julen? Vad finns det för gifter i skidvalla? Stockholms universitet har mängder med forskare som kan berätta mer om vitt skilda aspekter av jul, nyår och vinter. 

Jul, nyår och vinter – expertlista

Klimat och klimatförändringar

På Stockholms universitet finns många forskare som kan klimat och klimatförändringar, du hittar några av dem här.

Klimat och klimatförändringar – expertlista

Kvinnlig rösträtt

Den 24 maj 1919 tog Sveriges riksdag beslut om kvinnlig rösträtt. Hur gick rösträttskampen till? Flera forskare vid Stockholms universitet har specialkompetens inom området.

Kvinnlig rösträtt – expertlista

Nationalekonomi

Vid Nationalekonomiska institutionen finns experter som kan belysa, diskutera eller problematisera flera aktuella frågor.

Nationalekonomi - expertlista

Shopping och köpbeteende

Vid Stockholms universitet finns forskare som kan svara på frågor om shopping, konsumtionskultur och köpbeteende.

Shopping och köpbeteende – expertlista

Skola och utbildning

Här listas ett urval av våra forskare som kan svara på frågor om skola och utbildning.

Skola och utbildning – expertlista

Sommar

Forskare vid Stockholms universitet finns tillgängliga även under sommaren. Här finns en sammanställning över våra experter på allt från resande och båtfylleri till sommarrelaterad konsumtion och effekter av varma somrar.

Sommar 2020 – expertlista

Statsvetare vid universitetet

Lista över vem som forskar om vad på Statsvetenskapliga institutionen. 

Statsvetenskap - expertlista

Tolkning

Experter från Tolk- och översättarinstitutet vid Stockholms universitet kan svara på frågor kring tolkning och den forskning som finns.

Tolkning – expertlista

I universitetets mediabank kan du söka efter och ladda hem pressbilder på ledningen och forskare vid Stockholms universitet liksom på universitetsmiljön.

Pressbilderna är upphovsrättsligt skyddade. Fri användning av media i anslutning till nyhetsartikel eller inslag med koppling till Stockholms universitet. Vid publicering, ange ”Foto: Fotografnamn xxx/ Stockholms universitet".

Här hittar du universitetets mediabank

Struktur:

  1. Fri textsökning på namn
  2. Sök i mappstruktur
  3. L= Finns endast som lågupplöst
skärmdump mediabanken

 

Fler pressmeddelanden hittar du i universitetets pressrum på Mynewsdesk.

Till pressrummet

Universitetets nyhetsbrev 

Universitetets nyhetsbrev informerar om aktuell forskning, utbildning och samarbetsmöjligheter vid Stockholms universitet.

Prenumeration och tidigare nummer

Lärarutbildningens nyhetsbrev 

Få tips om vidareutbildning och forskning som rör skola och lärande genom att prenumerera på Lärarutbildningens nyhetsbrev.

Prenumeration och tidigare nummer

Östersjöcentrums nyhetsbrev 

Nyhetsbreven innehåller korta notiser med länkar och handlar om Östersjöcentrums verksamhet samt annan marin verksamhet vid Stockholms universitet.

Prenumeration och tidigare nummer

På denna sida