Utbytesstudier |
En eller två terminer (2 – 12 månader) |
Blandad mobilitet |
Fysisk mobilitet (5 – 30 dagar) + virtuell komponent innan, under eller efter fysisk mobilitet.
|
Blandat intensivprogram |
Fysisk mobilitet (5 – 30 dagar) + virtuell komponent innan, under eller efter fysisk mobilitet.
- Minst 3 ECTS
- Minst 3 Lärosäten
- Minst 15 deltagare som reser
|
Kortmobilitet doktorander |
Fysisk mobilitet för studier/praktik (5 – 30 dagar) |
Information om hantering i Ladok hittar ni på Ladokmaterial - Utbytesstudier
Mobilitetsform |
Ansvarig för mobiliteten |
Handläggning |
Utbytesstudier |
Institutionen/Studentavdelningen
|
Institutionen/Studentavdelningen tar emot nominering/ansökan och handlägger de egna mobiliteterna. Studenten antas och registreras på ett utbytestillfälle av ansvarig insitution. |
Blandat intensivprogram
|
Institution |
Studenten antas och registreras på ett utbytestillfälle vid SU (alternativt att varje lärosäte registrerar och formellt examinerar sina egna studenter, beroende på överenskommelsen inom BIP-samarbetet). |
Kortmobilitet doktorander (som student/praktikan) |
Institutionen/Studentavdelningen |
Studenten antas och registreras på ett utbytestillfälle - vid utbytesstudier.
Att ta emot en doktorand
|
När en utbytesstudent fått antagningsbesked ska studenten etableras, kopplas till avtalet och antas i Ladok.
IT-avdelningen kan göra utskicket av engångskoder vid större grupper (mer än 10).
Vänligen skicka in en Excel-lista med T-nummer, e-postadresser och för- och efternamn till studenterna samt ett önskat datum för utskicket. Ärende måste skickas in 2 veckor innan detta datum.
Listan bifogas i ett ärende i Serviceportalen via följande formulär: Serviceportalen
(Om länken inte fungerar, kopiera den och klistra in i din webbläsare.)
Välj
- distans på frågan var kursen ska ske.
- Datum för terminsstart för startdatum
Engångskoder kan bara ges till tillitsnivå 1. Studenter kommer därmed inte har tillgång till tjänster som kräver tillitsnivå 2.
Kommunikation till studenterna
Skicka gärna instruktioner om hur studenterna aktiverar sitt universitetskonto med en engångskod som finns här: Serviceportalen.
Beroende på vilken mobilitetsform studenten deltar i gäller olika försäkringsskydd under förutsättning att försäkringsvillkoren uppfylls. För försäkringsvillkoren se Kammarkollegiets webbplats.
Mobilitetsform |
Försäkring |
Utbytesstudier |
Student-IN |
Blandad mobilitet |
Student-IN under fysiska delen
|
Blandat intensivprogram |
Student-IN under fysiska delen
|
Kortmobilitet doktorander (som student) |
Student-IN (vid registrering på kurs) |
Tillgång till Studenthälsan
Inresande studenter och doktorander som är inskrivna vid SU får tillgång till Studenthälsans tjänster oavsett om de är på plats eller deltar i virtuell mobilitet.
Tillgång till universitetsbiblioteket
Inresande studenter och doktorander som är registrerade vid SU får ett universitetskonto genom vilket de får tillgång till bibliotekets e-resurser.
Inresande studenter och doktorander som enbart deltar i virtuell mobilitet kommer inte kunna ta del av den tryckta samlingen på grund av att SUB inte skickar böcker till distansstudenter.
|