Freja Isohanni Doktorand
Kontakt
Namn och titel: Freja IsohanniDoktorand
ORCID0009-0007-9968-0753 Länk till annan webbplats.
Arbetsplats: Psykologiska institutionen Länk till annan webbplats.
Besöksadress Albanovägen 12
Postadress Psykologiska institutionen106 91 Stockholm
Om mig
Jag är doktorand i utvecklingspsykologi vid Psykologiska institutionen och har en bakgrund som beteendevetare inom socialtjänsten i Stockholm. Min forskning syftar till att överbrygga gapet mellan anknytningsforskning och det praktiska arbetet som socialtjänsten utför för barn och familjer. Inom projektet undersöker jag hur anknytningsteori förstås och används i socialtjänstens arbete och vilka faktorer som underlättar eller försvårar användningen av anknytningsrelaterad kunskap i praktiken.
Hittills har projektet bland annat resulterat i en studie av hur anknytningsbegrepp används i LVU-domar, vilken nyligen har publicerats (läs mer nedan under "Publikationer"). Jag genomför även en intervjustudie med socialsekreterare för att undersöka om, varför och på vilket sätt anknytningsteori och anknytningsbedömningar används i utredningar av barns behov av skydd och stöd i Sverige. Studien beräknas vara färdig för publicering vid årsskiftet 2026/2027.
Mina handledare är Pehr Granqvist, professor i utvecklingspsykologi vid Stockholms universitet, Tommie Forslund, docent och lektor vid Institutionen för socialt arbete, Uppsala universitet, samt Azadé Azad, docent och forskare. Projektet bedrivs även i nära samarbete med Sofia Nord Levin, universitetsadjunkt vid Institutionen för socialt arbete, Göteborgs universitet.
Utöver forskningen är jag även kursansvarig lärare för en kurs i Tillämpning av anknytningsteori i socialt arbete för yrkesverksamma som kommer att ges under VT27.
Du är varmt välkommen att kontakta mig om du har frågor om min forskning eller är intresserad av att delta i någon av våra pågående studier.
Tillämpning av anknytningsteori i socialt arbete för yrkesverksamma (Uppdragsutbildning)
Utvald publikation
Levin, S. N., Isohanni, F., Granqvist, P., & Forslund, T. (2024). Attachment goes to court in Sweden: perception and application of attachment concepts in child removal court decisions. Attachment & Human Development, 26(6), 521–544. DOI: 10.1080/14616734.2024.2419589

