Forskargrupp Gruppen för stjärnor, planeter och astrobiologi
Hur stjärnor och planeter bildas och utvecklas över tid är en fråga av central betydelse för vår förståelse av universum.

Gruppbeskrivning
Forskningen om planetsystem vid Stockholms universitet fokuserar på observationsstudier av planeter och skivor, kring både gamla och unga stjärnor. Gruppen använder adaptiv optik för att korrigera atmosfäriska störningar och få tydligare bilder av planeter och skivor kring deras mycket ljusstarka stärnor, samt använder högupplöst spektroskopi för att studera deras egenskaper. Det finns också en stark inblandning i rymdbaserade teleskop com CHEOPS och PLATO, som kan upptäcka oupplösta planeter genom den så kallade transit-metoden, där planeter som passerar precis framför sina stjärnor blockerar ut lite av det ljus som stjärnan sänder ut. Gruppen utvecklar även tekniker för astrometriska planetstudier, där en planet kan upptäckas genom sin väldigt svaga dragningskraft på sin moderstjärna.
Forskare i Stockholm satsar mycket på spektralanalys av miljonstjärniga kartläggningar av galaxen som GALAH, WEAVE och 4MOST.
Gruppmedlemmar
Gruppansvariga
Alexis Brandeker
Universitetslektor

Medlemmar
Ryan Boukrouche
Postdoktor

Alexis Brandeker
Universitetslektor

Gloria Canocchi
Doktorand

Maria Cavallius
Gästforskare

Hans Gustav Axel Florén
1:e forskningsingenjör

Jenny Frediani
Doktorand

Terese Thidemann Hansen
Forskare

Markus Janson
Professor

Mingjie Jian
Postdoktor

Iryna Kushniruk
Postdoktor

Bengt Larsson
Forskare

Karin Lind
Universitetslektor

Göran Olofsson
Professor emeritus

Jayshil Patel
Doktorand

Mila Racca
Doktorand

Aage Sandqvist
Professor emeritus

Gayathri Viswanath
Postdoktor

Kristopher Charles Youakim
Gästforskare
