Hon vill synliggöra orättvisor som drabbar män och kvinnor olika
Sexuella trakasserier ökar den ekonomiska klyftan mellan kvinnor och män. Unga kvinnor utsätts i allt högre grad när de satsar på karriären. Johanna Rickne undersöker orättvisor som ofta bottnar i könsskillnader.
Foto: Magnus Bergström/KAW
Johanna Rickne är professor i nationalekonomi vid Stockholms universitet. Hon har ägnat en stor del av sitt forskarliv åt demokratifrågor, integration och jämställdhet.
Hennes nästa projekt handlar om sexuella trakasserier på arbetsmarknaden, dess orsaker, effekter och hur de kan förebyggas.
Att vara kvinna och satsa på karriären i ett manligt dominerat jobb bidrar till en ökad risk för sexuella trakasserier, enligt Johanna Rickne.
– Aktiviteter som förbättrar möjligheten till karriär ökar också risken att utsättas: på akademiska jobb kan det handla om att åka på konferenser, delta i sociala aktiviteter på arbetsplatsen eller ha möten och få input från andra.
Många företag och organisationer arbetar aktivt mot sexuella trakasserier. Men tyvärr är de åtgärder som använts inte så effektiva, enligt tidigare forskningslitteratur. Här ser Johanna Rickne nya möjligheter från ett nationalekonomiskt perspektiv:
– Inom nationalekonomin gör vi ofta fältexperiment och stora enkätexperiment. Det är metoder som vi just nu använder för att undersöka nya vägar till att förebygga sexuella trakasserier.